Trwa ładowanie...

Wzór pozwu o alimenty – gdzie złożyć, określenie stron, wartość przedmiotu sporu, uzasadnienie

Avatar placeholder
31.03.2021 17:18
Złożenie pozwu o alimenty jest często jedyną możliwością zapewnienia dziecku odpowiedniego poziomu życia
Złożenie pozwu o alimenty jest często jedyną możliwością zapewnienia dziecku odpowiedniego poziomu życia (123rf)

Wzór pozwu o alimenty jest konieczny, aby móc złożyć pozew o alimenty. Gdy rodzic dziecka z różnych przyczyn nie chce pomóc w utrzymaniu dziecka, wówczas warto znaleźć właściwy wzór pozwu o alimenty. Utrzymanie dziecka może być dużym obciążeniem dla jednej osoby i może doprowadzić do problemów finansowych. Warto więc dowiedzieć się na jakich zasadach może uzyskać alimenty i jak poprawnie wypełnić wzór pozwu o alimenty.

spis treści

1. Wzór pozwu o alimenty - gdzie złożyć pozew?

Wzór pozwu o alimenty to nie wszystko. Zanim zaczniemy wypełniać wzór pozwu o alimenty, należy się dowiedzieć, w którym sądzie należy złożyć wypełniony pozew o alimenty. Napisany według wzoru pozew o alimenty składa się w sądzie rejonowym, jednak nie w każdej placówce. Wzór pozwu o alimenty wypełnia się w imieniu dziecka. Wypełniony pozew o alimenty można złożyć albo w sądzie rejonowym w miejscu zamieszkania pozwanego, albo też w miejscu zamieszkania dziecka i tym samym osoby upoważnionej do składania pozwu w jego imieniu.

2. Wzór pozwu o alimenty - określenie stron

We wzorze pozwu o alimenty znajdziemy miejsce, w którym należy wskazać strony. Niestety nie jest to proste. Pozwanym we wzorze pozwu o alimenty będzie rodzic dziecka, który nie uczestniczy w jego utrzymaniu. Powodem jest natomiast dziecko, a jeśli nie ukończyło 18 roku życia, jest nim prawny przedstawiciel dziecka. Wówczas to on podpisuje pozew w imieniu dziecka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Jak wyegzekwować alimenty – praktyczne porady
Jak wyegzekwować alimenty – praktyczne porady [6 zdjęć]

Według danych przygotowanych przez BIG InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej – zaległe alimenty

zobacz galerię

We wzorze pozwu o alimenty znajdziemy również miejsce na wpisanie miejsca zamieszkania i nr pesel, choć nie jest to obowiązkowe. Do pozwu o alimenty należy również dołączyć wnioski. We wzorze pozwu o alimenty znajdzie się również miejsce na kwotę miesięczną, której oczekuje pozwany oraz datę wypłaty świadczenia. Można również do pozwu o alimenty dołączyć wniosek określający wysokość odsetek w razie opóźnienia wypłaty.

Należy jednak pamiętać, że sprawy o przyznanie alimentów mogą się przedłużać. Dlatego warto złożyć również wniosek o zabezpieczenia powództwa, dzięki czemu sąd przyznaje alimenty od razu.

Kolejnym wnioskiem, który warto dołączyć do wypełnionego wzoru pozwu o alimenty, jest wniosek umożliwiający odzyskanie od drugiego rodzica kosztów, które zostały poniesione w związku z procesem.

3. Wzór pozwu o alimenty - wartość przedmiotu sporu

Wzór pozwu o alimenty według przepisów prawa musi przedstawiać również tzw. wartość przedmiotu sporu. Ta wartość na wzorze pozwu o alimenty dotyczy wysokości kwoty, która ma zostać zasądzona na rzecz dziecka. Obliczając ją, należy pomnożyć kwotę miesięcznych alimentów przez 12 miesięcy. Jeżeli ta rubryka we wzorze pozwu o alimenty zostanie pominięta, wówczas powód może zostać wezwany do uzupełnienia braków.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Wzór pozwu o alimenty - uzasadnienie

Wzór pozwu o alimenty musi zawierać również uzasadnienie pozwu. Według wzoru pozwu o alimenty jest to najdłuższa jego część. W tej części wzoru pozwu o alimenty należy zawrzeć najważniejsze dla sądu informacje. A więc należy określić stan majątkowy i zarobkowy pozwanego rodzica i określić czy bierze on udział w utrzymaniu dziecka. Warto również wspomnieć, że drugi z rodziców nie pracuje i zajmuje się dzieckiem, co wpłynie na korzystne rozpatrzenie pozwu.

Do wypełnionego wzoru pozwu o alimenty należy dołączyć dowody, listę świadków, oświadczenia o zarobkach, a także faktury i paragony, aby łatwiej określić jakie są koszty utrzymania dziecka. Na końcu wzoru pozwu o alimenty jest miejsce na podpis rodzica lub pełnoletniego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze