Wywiad z Pierwszą Damą - Fundacja Rodzice Przyszłości

Kampania „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem” została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP – Pani Anny Komorowskiej. Pierwsza Dama, mama pięciorga dzieci, odpowiada na pytania kim jest świadomy rodzic oraz co jest najważniejsze w wychowywaniu dzieci.

Kim, w Pani odczuciu, jest świadomy rodzic - rodzic przyszłości?

  • Świadomy rodzic to przede wszystkim ktoś kto mentalnie i emocjonalnie jest dojrzały na przyjęcie dziecka i gotowy do podjęcia wysiłku przygotowania go do jak najlepszego funkcjonowania w otaczającym go świecie.

Co było dla Pani najbardziej wartościowym źródłem wiedzy podczas wychowywania własnych dzieci?

  • Czasy kiedy z mężem wychowywaliśmy nasze dzieci były inne niż te, w których żyjemy obecnie. Wtedy takie źródła wiedzy jak poradniki, czasopisma były dostępne w sposób ograniczony, a Internetu nie było w ogóle. Dlatego też wychowanie opieraliśmy głównie na doświadczeniu rodziny czy znajomych, często powielając metody naszych rodziców, ale też szliśmy własną drogą.

Jakie wartości i działania w procesie wychowawczym uważa Pani za najważniejsze?

  • Dziecko powinno wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa, w poczuciu, że jest ważne i kochane. Zapewnić to może mocna, szczęśliwa rodzina, w której są dobre relacje między rodzicami, między rodzicami a dziećmi, a także między rodzeństwem. Dzieci powinny być obdarzone miłością, ale także szacunkiem, uwagą i zrozumieniem, powinny mieć także jasno określone reguły postępowania. Łatwiej ich przestrzegać, gdy rodzice są zgodni co do priorytetów wychowawczych.

Czego najbardziej potrzebuje współczesny rodzic, aby mógł dać dziecku wszystko to co jest niezbędne do wychowania szczęśliwego człowieka?

  • To trudne pytanie. Chyba przede wszystkim z jednej strony poczucia odpowiedzialności (ale nie tej paraliżującej) za dziecko, z drugiej zaś przekonania, że w procesie wychowania ma wielu sojuszników. Mam na myśli zarówno bliższą jak i dalszą rodzinę, sąsiadów, szkołę, społeczność lokalną i wreszcie państwo.

Jak ocenia Pani kompetencje współczesnego rodzica?

  • Bywa z nimi różnie, jak to w każdej dziedzinie. Jest wielu rodziców znakomicie przygotowanych do pełnienia swojej roli, ale oczywiście spotykamy się z rodzinami dysfunkcyjnymi. Przykładów, zwłaszcza tych drugich, dostarczają nam niemal codziennie media. Analizując te drastyczne niekiedy przypadki widzimy, że być może tragedii można było uniknąć, gdyby odpowiednio wcześnie dotarła tam pomoc ze strony najbliższych czy kompetentnych służb.

Dlatego tak istotne jest, by wdrażać i promować programy, które pomogą rodzinom. Cenniejsze bowiem niż krytyka są pozytywna edukacja oraz propagowanie dobrych wzorów. Ważne są wszystkie inicjatywy, które upowszechniają wiedzę o rozwoju dziecka oraz wspierają świadome podejście do tworzenia rodziny i wychowywania dzieci.

Razem z mężem staramy się promować nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie, zachęcając tym samym do pozytywnych zmian w społeczeństwie. Jednym z przykładów może być, zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP konkurs „Dobry klimat dla rodziny”, którego istotą jest promowanie inicjatyw samorządowych służących rodzinom w naszym kraju. Konkurs ma na celu wyróżnienie gmin i powiatów, które podejmują działania wspierające rodziny, pomagające rozwiązywać ich problemy. Prezydent RP docenił również zaangażowanie i efekty trudu wychowawczego rodziców, zarówno biologicznych jak i adopcyjnych, przyznając im odznaczenia państwowe w ramach Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Co spowodowało, że zechciała Pani objąć honorowym patronatem kampanię Fundacji Rodzice Przyszłości?

  • Niezwykle cieszy mnie Państwa inicjatywa, która jest przykładem w jaki sposób kreatywnie podchodzić do rozwiązywania problemów tak istotnych, nie tylko z punktu widzenia jednostki, ale całego społeczeństwa. Podejmujecie Państwo działania służące wsparciu rodzicielstwa w szerokim zakresie, od aspektów medycznych, przez kwestie psychologiczne, społeczne, rozwój fizyczny, emocjonalny, po procesy edukacyjne. Jest to podejście, którym kieruję się w swojej działalności i które jest bliskie problematyce podejmowanej w Kancelarii Prezydenta RP, dlatego z głębokim przekonaniem objęłam patronatem Państwa inicjatywę.

Życzę Państwu wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań, albowiem są one niezwykle cenne dla kształtowania polskiej polityki rodzinnej, dla polskiej rodziny. Pamiętajmy, że z dzieci, które miały szczęśliwe dzieciństwo, wyrosną w przyszłości szczęśliwi i twórczy ludzie.

Wywiad przeprowadziła: Katarzyna Stoparczyk, Program Trzeci Polskiego Radia

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią. Kolory" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Owoce" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Warzywa" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Zwierzęta" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Pojazdy" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką...

Patronaty

Małgorzata Kożuchowska jako Clara

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai": Małgorzata Kożuchowska jako Clara Małgorzata Kożuchowska potrafi być zabójczo słodka. Podobnie jak Clara, szefowa mafijnej rodziny Biscottich. Jej przyjazd to gwarancja ostrej awantury w spokojnym szwedzkim miasteczku.

Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

Tuwimki

Tuwimki

Okładka płyty "Tuwimki - Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima".