Wystarczy pocałunek i wspólny widelec. Tak przenosi się groźna choroba
Przenosi się przez pocałunki, współdzielenie sztućców i oblizywanie smoczka. Jest najczęstszą chorobą jamy ustnej dzieci, a nieleczona powoduje ból i stan zapalny. Portal pacjent.gov przypomina, jak zapobiegać próchnicy.
1. Pojawia się u najmłodszych
Dzieci mogą zarazić się próchnicą, zaraz po tym, jak pojawią się u nich pierwsze zęby mleczne. Do zakażenia dochodzi dość łatwo. Wystarczy nieodpowiednia higiena, zła dieta lub pocałunek osoby, która ma próchnicę.
Ubytki w szkliwie, które pojawiają się u najmłodszych, nazywane są próchnicą wczesnego dzieciństwa. Występuje ona na zębach mlecznych.
Na początku wygląda jak biała, matowa plamka na szkliwie. W ten sposób rozpoczyna się odwapnienie, a następnie rozpad twardych tkanek zęba. Nieleczona próchnica może prowadzić do powstania ubytków w zębie. Pojawiają się one wraz z postępem choroby.
2. Uchroń dziecko przed próchnicą
Na problem z odwapnieniem zębów wpływa wiele czynników. Przyczynami pojawienia się i rozwoju próchnicy są:
obecność cukrów w jamie ustnej,
mała ilość wytwarzanej śliny,
obecność bakterii wytwarzających kwasy (m.in. szczepy Streptococcus mutans i S. sorbinus),
nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
By zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, warto zadbać o odpowiednią dietę. Zmniejszyć ilość cukrów, które spożywają dzieci i zastąpić je produktami bogatymi w błonnik.
Należy także uzupełnić dietę produktami bogatymi w wapno i fosfor, takimi jak chude mleko i twarogi, a także w białko i argininę, która obecna jest w pestkach, orzechach, tuńczyku i fasoli.
Warto zrezygnować z podawania dzieciom napojów gazowanych. Kwasy w nich zawarte źle działają na szkliwo zęba, osłabiając je.
3. Niebezpieczna próchnica
Rodzice często bagatelizują problem próchnicy u dzieci i nie zgłaszają się do dentysty, gdy chodzi o zęby mleczne. Należy jednak pamiętać, że próchnica powoduje nie tylko ubytki w uzębieniu, ale również:
infekcje ropne w jamie ustnej,
ból,
nabyte wady zgryzu,
nieprzyjemny zapach z ust,
problem z żuciem i gryzieniem pokarmów,
zwiększone ryzyko chorób trzustki, nerek i serca,
gorszy rozwój i wzrost.
Warto więc zadbać o to, by dziecko nie miało próchnicy. W tym celu należy dbać o odpowiednią higienę, stosować oddzielne sztućce i unikać kontaktu śliny rodzica ze śliną dziecka.
Rodzice powinni wybierać pasty do zębów z fluorem, który pomaga utrzymać twardość zębów, a dziecko powinno myć zęby po każdym posiłku. Jeśli pojawią się pierwsze ślady odwapnienia szkliwa, opiekunowie powinni zabrać dziecko do dentysty. Ponadto kontrolne wizyty stomatologiczne powinny odbywać się regularnie co pół roku.
Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl