Trwa ładowanie...

Wyniki testu ósmoklasisty. CKE opublikowała dane

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki testu ósmoklasisty. Jednak zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają dopiero 9 lipca. Są one niezbędne do rekrutacji do szkół średnich.

Zobacz film: "Co odstrasza muchy? Jakie zapachy działają najlepiej"

spis treści

1. Test ósmoklasisty 2021

25-27 maja odbyły się egzaminy ósmoklasisty. Przystąpienie do testu jest warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły podstawowej i nie da się go nie zdać. Jednak im lepszy wynik, tym większe szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do testu ósmoklasisty w maju 2021 r. przystąpiło 357 060 spośród 367 834 uczniów VIII klasy (ok. 97 proc.). Uczniowie zmierzyli się z egzaminami z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Centralna Komisja Edukacyjna poinformowała o publikacji wyników, które absolwenci szkół podstawowych mogą sprawdzić przez internet. Od 2 lipca od godziny 10:00 możliwe jest logowanie do specjalnego systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła otrzymanego w szkole.

2. Wyniki egzaminów ósmoklasisty

Dane opublikowane przez CKE wyraźnie pokazują, które zadania nie sprawiły trudności uczniom i z którymi mieli oni największe problemy.

Test z języka polskiego zawierał 19 zadań (11 zamkniętych i 8 otwartych). Za bezbłędne rozwiązanie można było uzyskać maksymalnie 45 punktów. Uczniowie średnio uzyskali 60 proc. możliwych punktów.

Ósmoklasiści nie mieli trudności z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Problematycznym jednak okazało się zadanie sprawdzające umiejętność rozpoznania rodzaju literackiego, jakim jest epika, i określenia jej charakterystycznych cech.

Egzamin ósmoklasisty 2021
Egzamin ósmoklasisty 2021 (EastNews)

Arkusz z matematyki również zawierał 19 zadań (15 zamkniętych i 4 otwarte). W tym przypadku można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 47 proc. punktów.

Podczas egzaminu uczniowie wykazali się umiejętnością analizowania prostego doświadczenia losowego oraz obliczania prawdopodobieństwa. Najtrudniejsze okazało się jednak zadanie otwarte. Wymagało ono stworzenia strategii rozwiązania problemu geometrycznego.

Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty (EastNews)

W przypadku egzaminu z języka obcego arkusz zawierał 46 zadań, z których można było uzyskać maksymalnie 55 punktów. Uczniowie uzyskali średnio: 66 proc. z języka angielskiego, 79 proc. z języka francuskiego, 69 proc. z języka hiszpańskiego, 49 proc. z języka niemieckiego, 57 proc. z języka rosyjskiego i 77 proc. z języka włoskiego.

Uczniowie na egzaminie z języka obcego (angielskiego i niemieckiego – 99,6 proc. wszystkich uczniów) najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych, trudne natomiast okazały się środki językowe oraz zadanie sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.