Korepetycje - kto z nich korzysta, ile kosztują i czy są niezbędne?
Korepetycje to popularny sposób na poprawienie wyników w szkole lub przygotowanie się do ważnego egzaminu. Korzystają z nich uczniowie wszystkich poziomów nauczania, od szkoły podstawowej po liceum. Osobą, która udziela korepetycji, jest korepetytor. Z jakich przedmiotów uczniowie najczęściej się dokształcają? Jaka jest cena za korepetycje? Czy korepetycje online są równie skuteczne, jak tradycyjne?
1. Czym są korepetycje?
Korepetycje to zajęcia dodatkowe, płatne, dla uczniów, którzy nie radzą sobie z daną partią materiału oraz dla przygotowujących się do konkursów, olimpiad itd.
Słowo "korepetycja" wywodzi się od łacińskiego "repetitio", co oznacza powtórzenie lub próbne wykonanie. Korepetycje są powszechne na całym świecie, na wszystkich kontynentach.
Korepetytorzy zwykle przeprowadzają zajęcia w swoim domu lub w domu ucznia. Zazwyczaj są to zajęcia indywidualne - bierze w nich udział jedynie uczeń i nauczyciel.
Zdarza się, że są przeprowadzane dla kilku uczniów, np. przygotowujących się do tego samego sprawdzianu. Tego typu łączone zajęcia przekładają się zwykle na niższą cenę lekcji, choć mogą okazać się mniej efektywne.
2. Korepetycje w Polsce
W Polsce korepetycje z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, co niestety może przyczyniać się do pogłębiania się nierówności społecznych.
Najczęściej dodatkowe lekcje odbywają się z matematyki i języka angielskiego. Jest to zrozumiałe - zaległości z wymienionych wyżej przedmiotów spowodują, że uczeń nie będzie w stanie opanować dalszych partii materiału.
Popularne są też korepetycje z języka polskiego, niemieckiego, chemii i fizyki. Ponadto, często uczniowie pobierają korepetycje z języka francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.
Z korepetycji obecnie korzysta ponad połowa uczniów - 65% osób w wieku szkolnym.
3. Ceny korepetycji
Koszt korepetycji zależy od różnych czynników, takich jak:
- miejsce zamieszkania;
- poziom wykształcenia korepetytora;
- przedmiot, z którego są udzielane.
Najdroższe są korepetycje z fizyki i matematyki, niewiele mniej zapłacimy za lekcje z języków obcych. Za godzinę korepetycji średnio korepetytor pobiera 30 - 60 złotych, choć jeśli jest nim nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, cena za godzinę może wynosić nawet 100 - 200 złotych.
4. Korepetycje online
W ostatnim czasie, między innymi z powodu pandemii koronawirusa, popularność zyskały korepetycje przez Internet.
Korzyści, jakie dają korepetycje online to:
- brak konieczności dojazdu;
- komfortowe warunki pracy;
- możliwość przeprowadzenia ich nawet w przypadku choroby ucznia lub nauczyciela.
Minusem tego typu korepetycji może być brak bezpośredniego kontaktu ucznia z korepetytorem, przez co mogą być mniej efektywne.
5. Czy korepetycje są potrzebne?
Przed zapisaniem dziecka na korepetycje warto zastanowić się, dlaczego nasz uczeń ma problemy z nauką. Warto porozmawiać z dzieckiem i ustalić, co jest tego przyczyną. Być może nasza pociecha nie poświęca wystarczającej ilości czasu na przyswajanie wiedzy. W takim przypadku korepetycje także niewiele pomogą i dobrze byłoby poszukać innego rozwiązania.
Po przeanalizowaniu trudności może się też okazać, że sami jesteśmy w stanie pomóc dziecku nadrobić braki i płatne korepetycje nie będą mu potrzebne.
Z pewnością jednak korepetycje są czasem niezbędne. Jeśli uczeń ma duże zaległości, które wynikają np. z dłuższej choroby, nieobecności w szkole z innych przyczyn lub z powodu problemów z koncentracją, tego typu zajęcia pozwolą mu nadrobić materiał, zdobyć lepsze oceny i ustystematyzować wiedzę.