Trwa ładowanie...

Wygrali z sądem i nazwali swoje dziecko Lobo...

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:39
Wygrali z sądem i nazwali swoje dziecko Lobo...
Wygrali z sądem i nazwali swoje dziecko Lobo... (123rf)

Pewna para z Hiszpanii postanowiła nazwać swojego nowo narodzonego synka imieniem Lobo, czyli wilk. Rodzice wybrali je z miłości do zwierząt. Urząd Stanu Cywilnego nie wyraził jednak zgody, by imię dziecka kojarzone było z drapieżnym zwierzęciem. Według niego, było ono obraźliwe.

1. Walka o oryginalne imię

Nako i Maria Javierre nie poddali się tak łatwo. Stworzyli w internecie petycję, by pozyskać poparcie dla ich oryginalnego pomysłu. Pod dokumentem podpisało się 25 tys. osób. W tym wypadku władze hiszpańskie musiały się poddać. Synek hiszpańskiej pary został nazwany Lobo.

2. Przypadek z Wielkiej Brytanii

To nie pierwsza taka znana sprawa walki o nietypowe imię dla dziecka. Rodzina z Wielkiej Brytanii nie miała jednak takiego szczęścia jak Hiszpanie. Na początku tego roku sąd nie wyraził zgody na nazwanie dzieci imionami: Cyanide i Preacher, co oznacza... Cyjanek i Kaznodzieja.

Rodzice wygrali z sądem w sprawie imienia dla swojego dziecka
Rodzice wygrali z sądem w sprawie imienia dla swojego dziecka (123rf)

3. Wybór oryginalnych imion

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Większość osób zgodzi się, że rodzice powinni mieć prawo nazywania swoich dzieci według ich woli i pomysłu. Chcą, by imiona były oryginalne, ponieważ każde dziecko jest wyjątkowe i za takie powinno się je uważać. Wyjątek stanowią imiona obraźliwe – i w tym wypadku sąd powinien mieć prawo głosu.

4. Imiona zakazane w Polsce

Również w Polsce istnieje lista imion zakazanych. Polscy rodzice nie mogą wybrać dla swojego dziecka imienia, które jest śmieszne czy nieprzyzwoite. Zakazane są źle zapisane imiona zagraniczne, takie jak Dżessika, czy takie z błędami ortograficznymi, jak np. Juzef.

W Polsce nie nazwiemy dziecka także zdrobniale, np. Jaś, Zuzia czy Ola. Zabronione jest również wybieranie imion powstałych od przedmiotów. Ta ostatnia moda przyszła do nas z USA.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze