Trwa ładowanie...

Wyciskanie pryszczy. Dlaczego nie powinniśmy tego robić?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 28.10.2021 23:05
Wyciskanie pryszczy
Wyciskanie pryszczy (Adobe Stock)

Wyciskanie pryszczy jest w opini wielu najszybszym sposobem na pozbycie się ich. Warto wiedzieć jednak, że zabieg ten wykonywany w niewłaściwy sposób może przyczynić się do groźnych problemów ze skórą. Jak przekonać nastolatka, aby przestał wyciskać pryszcze?

spis treści

1. Czym są pryszcze?

Pryszcze to krosty, które mogą być wypełnione ropą. Większość z nich jest czerwona; niektóre mają białe lub czarne końcówki. Bywają zmorą młodzieży.

Pojawianie się wykwitów wiąże się chorobą dermatologiczną - trądzikiem, w którego przebiegu skóra obfituje w gruczoły łojowe. Najczęściej trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, podczas gwałtownych przemian hormonalnych, które odpowiadają za szereg zmian charakterystycznych dla tego okresu (takich jak powiększanie się piersi, wzrost intymnego owłosienia itd.).

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

2. Jak powstają pryszcze?

Pryszcze są konsekwencją powiększonych gruczołów łojowych oraz nasilenia wydzielania łoju. Zanim się pojawią, występuje nadmierne oraz zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego.

W mieszkach włosowych znajdują się przewody gruczołu łojowego, a gdy ujścia mieszków rogowacieją, powstaje czop rogowy, wypychany ku górze, przez co wydzielanie łoju jest zablokowane, co z kolei tworzy woreczek z keratyną i tłuszczem.

Wspomniany woreczek to tzw. zaskórnik. Jego powstawaniu towarzyszy namnażanie się bakterii, bytujących w skórze, zwykle nieszkodliwych, jednak łój to dla bakterii świetna pożywka, która stwarza drobnoustrojom doskonałe warunki do namnażania się.

Przez zwiększanie się ilości sebum ścianki mieszka włosowego pękają (ponieważ łój nie może wydostać się na zewnątrz przez ujście mieszka) i treść łojowa rozlewa się, co powoduje stan zapalny i w efekcie pojawia się krosta.

Domowe sposoby na trądzik
Domowe sposoby na trądzik

Trądzik jest bardzo trudnym do wyleczenia schorzeniem skóry. Jest on związany z produkcją zbyt dużej

przeczytaj artykuł

3. Czy wyciskanie pryszczy to dobry pomysł?

Dlaczego tak wiele osób usuwa krosty mechanicznie? Według powszechnej opinii jest to najszybszy sposób na pozbycie się pryszczy. Dla niektórych jest to nawet relaksujące i może uzależniać, podobnie jak obgryzanie paznokci.

Warto mieć jednak świadomość, że jest to zgubny nałóg, który bardziej może nam zaszkodzić niż przynieść korzyść.

Dlaczego nie powinniśmy wyciskać pryszczy?

  • dotykając krost ryzykujesz infekcję bakteryjną;
  • dotykając pryszczy możesz roznieść bakterie po całej twarzy, w efekcie czego może pojawić się ich jeszcze więcej;
  • wyciskanie pryszczy może jeszcze bardziej zaognić zmiany, przez co staną się dużo bardziej widoczne.

Dobrą alternatywą dla wyciskania pryszczy są kosmetyki punktowe. Jednak jeśli już jest to konieczne, należy unikać tzw. trójkąta śmierci.

Peeling chemiczny na przebarwienia i trądzik - gdy naturalne metody nie działają
Peeling chemiczny na przebarwienia i trądzik - gdy naturalne metody nie działają

Skóra po ciąży czasem pozostawia wiele do życzenia. Niestety bardzo często naturalne i mniej inwazyjne

przeczytaj artykuł

4. Czym jest "trójkąt śmierci" w kontekście wyciskania pryszczy?

"Trójkąt śmierci" to inaczej obszar na skórze, który obejmuje swym zasięgiem skórę od kącików ust do szczytu nosa, mniej więcej na środku oczu. Jest on bardzo mocno ukrwiony, a wszelkie infekcje tego obszaru mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jeśli dojdzie do zakażenia wyciśniętego w tym miejscu pryszcza, bakterie mogą w szybkim tempie przedostać się do mózgu, a skutkiem takiej infekcji może być m.in. zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, zapalenie żył, a także zapalenie tkanek oczodołu i zatok.

Oczywiście takie konsekwencje nie występują często, jednak warto mieć świadomość, że takie ryzyko istnieje. Dlatego też zamiast wyciskania pryszczy w tym obszarze, lepiej stosować kosmetyki pielęgnacyjne i lecznicze.

Warto dorastającemu, borykającemu się z trądzikiem dziecku uświadomić, że dużo korzystniejsza dla jego zdrowia będzie wizyta u kosmetyczki, która profesjonalnie oczyści skórę i nie dopuści do rozprzestrzenienia się zmian, niż działać na własną rękę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze