Wychowała dwie dyrektorki oraz lekarkę. Zdradziła, czego unikała
Esther Wojcicki jest dziennikarką, edukatorką oraz autorką bestsellerowego poradnika "Jak wychować ludzi sukcesu?". Jej córki osiągnęły sukces zawodowy i zajmują stanowiska o wysokim prestiżu. Pisarka zdradza nam swoje metody wychowawcze oraz przestrzega przed tymi najbardziej toksycznymi.
1. Rodzice proszą matkę o rady
Wychowanie dzieci to ciągła praca, której efekty nie będą widoczne od razu. Esther Wojcicki może powiedzieć, że osiągnęła sukces wychowawczy. Jej córki wyrosły na wybitnych ludzi - Janet jest lekarką, Susan dyrektorką generalną serwisu YouTube, natomiast Anne zajmuje stanowiska dyrektorki generalnej firmy 23andMe, której jest jednocześnie współzałożycielką.
Nic więc dziwnego, że ludzie są ciekawi metod wychowawczych Esther oraz proszą ją o porady dotyczące nie tylko tego, co należy robić, ale również czego unikać. Autorka poradnika mówi krótko - najgorsze jest tzw. rodzicielstwo helikopterowe.
2. Czym jest rodzicielstwo helikopterowe
Rodzicielstwo helikopterowe to ciągłe usuwanie przeszkód, nadopiekuńczość i krążenie nad dzieckiem niczym helikopter nie zezwalając mu na podejmowanie samodzielnych decyzji. W ten sposób chronimy dziecko nie tylko przed tym, co jest frustrujące, ale również nie dajemy mu szansy na wyzwania – tak ważne podczas rozwoju.
W efekcie dziecko zawsze potrzebuje pomocy, boi się podejmować ryzyka oraz brakuje mu kreatywności. Badania wskazują, że ta metoda wychowawcza blokuje zdolności dziecka do rozwijania samokontroli oraz wpływa negatywnie na umiejętność rozwiązywania problemów. Dziecko może mieć problem z odnalezieniem własnej tożsamości, oddzielonej od rodzica.
I raised 2 successful CEOs and a doctor—here’s the parenting style I never used on my kids https://t.co/nHM93uEHbQ
— Esther Wojcicki (@EstherWojcicki) September 18, 2022
3. Pięć praktycznych wskazówek w wychowaniu dziecka
Oczywiście nie można popadać w skrajności i pozwalać dzieciom na aktywności niedostosowane do danego etapu rozwoju. Kluczowa jest tu równowaga i wyzwania odpowiednie do wieku dziecka. Pięć praktycznych wskazówek wychowawczych:
zaufanie – należy ufać, że dzieci podejmą odpowiednie decyzje,
szacunek – do umiejętności, wyborów oraz zainteresowań dziecka,
niezależność – dzięki temu dzieci same poradzą sobie z przeciwnościami losu,
współpraca – nie tylko z członkami rodziny, ale również z innymi ludźmi,
życzliwość – dzięki niej dziecko nauczy się wdzięczności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl