Dziecko marudzi przy jedzeniu? Ma to w genach

Dzieci różnie reagują, gdy podaje im się żywność o określonym smaku, teksturze i wyglądzie, ale to rodzice są często obwiniani za to, że dzieci marudzą przy jedzeniu.

Naukowcy odkryli powiązanie między nawykami żywieniowymi dzieci, a ich genetyką.

Polecane wideo:

Testy na bliźniakach wykazały, że niektóre dzieci są z natury bardziej ostrożne w poznawaniu nowych smaków. Eksperci twierdzą, że wybredność małych dzieci jest w większym stopniu spowodowana genetyką niż błędami rodziców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie zbadali nawyki żywieniowe ponad 1900 par bliźniąt.

Te małe dzieci, w wieku 16 miesięcy, prezentowały bardzo dużą różnorodność w wyborze produktów, które chciały zjeść, ale naukowcy odkryli, że bardziej prawdopodobne jest, że wpływają na to geny niż wychowanie.

W artykule opublikowanym w "Journal of Child Psychology and Psychiatry", napisali, że "w czasie wczesnego dzieciństwa dzieciom stopniowo wprowadza się coraz bardziej zróżnicowaną dietę zawierającą wcześniej nieobecne pokarmy o różnych smakach, fakturach i cechach wizualnych".

Chociaż niektóre dzieci chętnie akceptują nowe pokarmy, wiele z nich jest niezdecydowanych. Bliźniaki zostały wykorzystane w badaniu, ponieważ każda para dorastała w tym samym domu, była wychowana przez tych samych rodziców, co oznacza, że naukowcy mogą uwzględnić taki sam wpływ środowiska.

Marudzenie przy jedzeniu – tendencja, polegająca na bardzo selektywnym wyborze tekstury, smaku i zapachu żywności, którą dziecko jest skłonne zjeść - jest często postrzegane jako konsekwencja nieodpowiedniej opieki rodzicielskiej.

Jednakże obawa przed nowościami - czyli sytuacja, gdy małe dzieci nie chcą spróbować nowego jedzenia - jest często postrzegana jako normalny etap rozwoju, a nie efekt zachowania rodziców.

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy, a niektóre odmawiają...

Andrea Smith, która prowadziła badania, powiedziała, że "ustalenie istotny wpływu genetycznego na oba zjawiska może być dużą ulgą dla rodziców, którzy często czują się oceniani i winni wybredności ich dzieci".

Zrozumienie, że cechy te są w dużej mierze wrodzone może pomóc odwrócić tę sytuację. Jednak wpływ genów nie oznacza, że wybredne zachowania żywieniowe dzieci nie mogą być zmienione. Współautor, dr Clare Llewellyn, dodał, że "geny nie są naszym przeznaczeniem. Wiemy to na podstawie wielu cech, o silnym podłożu genetycznym, które mogą być jednak zmienione, takich jak masa ciała".

"W przyszłych badaniach ważne będzie, aby identyfikować czynniki środowiskowe wpływające na marudzenie przy jedzeniu i obawę przed nowościami u małych dzieci; w ten sposób badania mogą być one ukierunkowywane na zmniejszenie tych zachowań".

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka?

Wspierajcie się nawzajem w swoich decyzjach i nie podważajcie swojego autorytetu. Jeśli nie wiecie, jaką decyzję wspólnie podejmiecie, nie musicie odpowiadać...

Matki często reagują na marudzenie wymuszaniem jedzenia podanych potraw i używaniem ulubionego jedzenia jako nagrody.

"Rodzice często mówią o tym, jak różne są ich dzieci, a więc ma to sens, że używają w stosunku do nich różnych strategii dostosowanych do potrzeb każdego indywidualnego dziecka" - powiedziała Holly Harris z Uniwerystetu w Londynie.

"Posiadanie dziecka, które nie chce jeść większości produktów spożywczych, może być bardzo stresujące dla rodziców. Logicznym następnym krokiem jest współpraca z rodzicami, aby reagować na ich potrzeby i opracować strategie pomagające najlepiej zareagować na wybrzydzanie dziecka przy jedzeniu oraz zachęcić do akceptacji nowości w przyszłości" - mówią badacze.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Niesamowite! 12-latka odebrała poród swojego brata

Niesamowite! 12-latka odebrała poród swojego brata

Nowe dziecko, nowe szczęście Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko, rodzice często nieświadomie odsuwają na bok jego starsze rodzeństwo. Pewna mama z Mississippi postanowiła nie tylko nie zaniedbywać swojej starszej córki, ale nawet pozwolić jej wziąć...

Newsy

Można przewidzieć, jakie będzie pierwsze słowo dziecka

Psychologowie z Uniwersytetu w Indianie wykazali, że pierwsze słowa dziecka mogą wynikać z ich doświadczeń wizualnych. W ten sposób naukowcy kładą podwaliny dla nowej teorii tłumaczącej, jak niemowlęta uczą się języków. Odkrycie otwiera również nowe możliwości...

Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Dziewczynki radzą sobie lepiej poczas ciąży i porodu niż chłopcy

Od poczęcia aż do śmierci, życie to nieustanna walka. Często mówimy "przetrwają najsilniejsi". Jedan nowe badania sugerują, że od samego początku, kobiety mogą mieć w tej walce naturalną przewagę. Według ostatnich badań ze Szpitala Klinicznego San Cecilio...

Newsy

3-latek uratował mamę, która zasłabła w łazience

3-latek uratował mamę, która zasłabła w łazience

Bohaterską postawą wykazał się trzyletni chłopiec z Łańcuta (woj. podkarpackie). Kiedy jego mama nie reagowała na wołanie i płacz siostrzyczki, zaalarmował babcię, która natychmiast wezwała pomoc. Na komendę policji zadzwoniła zaniepokojona kobieta,...