Trwa ładowanie...

Wózek wielofunkcyjny - zalety i wady, na co zwracać uwagę, hybryda

Avatar placeholder
06.09.2022 12:07
Wózek wielofunkcyjny - zalety i wady, na co zwracać uwagę, hybryda
Wózek wielofunkcyjny - zalety i wady, na co zwracać uwagę, hybryda

Dobrze wybrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem i rodzice z niego zrezygnują dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie korzystać wyłącznie z własnych nóg.

spis treści

1. Wózek wielofunkcyny - zalety i wady

Zalety:

  1. Wystarczy raz wydać pieniądze i ma się problem z głowy. W przypadku modeli „2 w 1” ma się bowiem zapewniony i wózek z gondolą dla dziecka, które musi podróżować w pozycji leżącej, i spacerówkę dla starszego. Niektóre modele („3 w 1”) załatwiają również zakup fotelika. Można go zarówno użyć w samochodzie, jak i zamontować na stelażu wózka.
  2. Hybrydy mają opinię wózków bezpiecznych, stabilnych i niesprawiających problemów przy manewrowaniu.
  3. Rodzice chwalą wózki również za komfort. W zależności od modelu można łatwo przenosić gondolę czy też włożyć fotelik na stelaż – co sprawdza się chociażby podczas szybkich zakupów.
Zobacz film: "Jak NIE ustawiać wózka w autobusie [01]"

Wady:

  1. Wózki wielofunkcyjne przeważnie sporo kosztują.
  2. Hybrydy uchodzą za wózki cięższe w porównaniu do „jednofunkcyjnych” pojazdów. Może to być problem dla osób, które czeka noszenie wózka po schodach. Waga pojazdu plus rosnący ciężar dziecka czasem doprowadzają do tego, że rodzice jednak decydują się na zakup kolejnego, już lżejszego, wózka.
  3. Niektóre modele nie składają się łatwo, co jest dość ważną sprawą dla rodziców często przewożących wózek, podróżujących.
  4. W przypadku modeli „3 w 1” fotelik samochodowy nie zawsze spełnia oczekiwania. Nieraz dość szybko okazuje się, że jest już za mały dla pociechy.

Najważniejsze przy wyborze hybrydy jest to, czego potrzebują rodzice, jaki styl życia preferują, gdzie mieszkają itd. (więcej patrz artykuł o wózkach głębokich).

2. Wózek wielofunkcyjny - na co zwracać uwagę

2.1. Koła

Im większe koła, tym łatwiej będzie pokonywać różne nierówności:

  • Duże, pompowane koła dobrze się sprawdzają w lesie, na dziurawych drogach, chodnikach, w pokonywaniu wysokich krawężników itp. Poza tym, co dość istotne dla komfortu maluszka, amortyzują wstrząsy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ich wadą jest ciężar i rozmiar. To dość istotne w przypadku rodziców, którzy będą musieli nosić wózek dwa razy dziennie po schodach. Na forum parenting.pl Darka 78 pisze o zaletach większych kół: „Zazwyczaj używam części spacerowej z wózka wielofunkcyjnego, bo koła większe, lżej się prowadzi. Nie mam problemu ze znoszeniem, bo wózkarnię mam na tym samym poziomie co wyjście z klatki.” Z kolei internautka edo nie jest zadowolona ze swojego wózka: „(…) ubolewam trochę tylko, że przednie kółka są małe, dla mnie za małe. Jak gdzieś są jakieś dziury w chodniku i kółko wpadnie w szczelinę, to trudno czasem wyjechać. Na bardziej wymagającym terenie czasem są problemy z prowadzeniem spacerówki”.
  • W mieście i na równych drogach wystarczą mniejsze koła.
  • Wiele modeli wózków wielofunkcyjnych ma skrętne koła, które ułatwiają wykonywanie manewrów wózkiem. Jednak opinie na ich temat są podzielone. Jedni rodzice są nimi zachwyceni, inni nie mogą się przyzwyczaić i odradzają taki wybór. Dlatego przed wybraniem kół skrętnych warto spędzić chwilę, próbując manewrować wózkiem w sklepie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2.2. Wymiary:

Dla rodziców, którzy mają dom czy przestronne mieszkanie na parterze ta kategoria nie będzie miała większego znaczenia.
Jeśli do dyspozycji rodziców jest mała przestrzeń albo trzeba nosić wózek na 3 czy 4 piętro po ciasnych klatkach schodowych, wówczas warto poświęcić chwilę na wybranie modelu odpowiadającego potrzebom.

Wymiary wózka wielofunkcyjnego będą również bardzo ważne dla osób, które dużo podróżują, będą często przewozić pojazd czy to komunikacją publiczną, czy własnym samochodem. W tym ostatnim przypadku warto zmierzyć bagażnik i wózek po złożeniu. Czasami bowiem 2 cm uniemożliwiają umieszczenie pojazdu w bagażniku, a przecież lepiej uniknąć składania czy wymontowywania foteli. Na katalog.parenting.pl dorek1 pisze: „Kupiłem ten wózek ze względu na masę dobrych opinii w sieci (…), jednak na co dzień nie sprawdził się, przynajmniej w moim przypadku. Jest niepraktyczny. Zajmuje cały bagażnik, koła trzeba cały czas odpinać, no i jest zdecydowanie za ciężki. Ja nie kupiłbym go drugi raz”.

Podczas kupna wózka wielofunkcyjnego powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników
Podczas kupna wózka wielofunkcyjnego powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników (123RF)

Wózki o mniejszych wymiarach chwalą sobie rodzice mieszkający w mieście, którzy często chodzą po ruchliwych ulicach. Wercia13 chwali wybrany model: „Lubię ten wózek za to, że wygodnie można w nim spacerować bez względu na miejsce. Świetnie sprawdza się w mieście, gdzie jak wiadomo nierzadko trzeba umieć manewrować pomiędzy autami, które zabierają dużą część chodnika. Poza tym w mieście mało gdzie można znaleźć proste chodniki, więc takie przeszkody świetnie ten wózek pokonuje (…)”.

2.3. Waga

Hybrydy mają opinię najcięższych wózków (co z kolei wpływa pozytywnie na oceny ich stabilności):

  • Mama, wybierając pojazd dla dziecka, powinna nie tylko dowiedzieć się, ile on waży, ale go podnieść i ocenić, czy nie jest dla niej za ciężki. Nie można przy tym zapominać o doliczeniu wagi dziecka, dodatkowych akcesoriów i ewentualnych zakupów.
  • Waga będzie jednym z najważniejszych kryteriów wyboru dla rodziców, których czeka noszenie wózka po schodach. Internautka aidia pisze o wybranym modelu: „Wózek ogólnie sprawdza się dobrze, mamy go już prawie rok. Jedyne poważne zastrzeżenie to waga. Po prostu jest trochę ciężki, jak dla mnie. Mam problem z wnoszeniem go na pierwsze piętro. Mieszkamy w bloku, ale tutaj nie ma windy i jak chcę znieść wózek albo wnieść go z powrotem do domu, to pojawia się kłopot (…)”. Wtóruje jej zuzi_man: „Wózek jest fajny, praktyczny, tylko pomimo aluminiowej konstrukcji, dość ciężki. Jak ktoś musi ciągle biegać z nim z góry na dół, to lepiej wybrać coś lżejszego (…)”.
Wózek dziecięcy w mieście
Wózek dziecięcy w mieście

Czy Twój wózek poradzi sobie z krawężnikami? Czy jest lekki, poręczny i dobrze się prowadzi? Koniecznie

zobacz galerię

2.4. Amortyzatory

Podobnie jak w samochodzie, tak w wózku ważne są amortyzatory łagodzące różne wstrząsy. Zasada jest prosta – jeśli rodzice mieszkają w miejscowości, gdzie drogi są kiepskie i czeka ich przemierzanie licznych nierówności, to powinni przyjrzeć się amortyzatorom.

2.5. Łatwość składania i obsługi:

  • Czy wózek dobrze się składa, warto sprawdzić jeszcze w sklepie, zwłaszcza jeśli rodzice dużo podróżują czy będą często przewozić wózek samochodem. Wózek ma się składać szybko i łatwo, najlepiej przy użyciu jednej ręki. Wielu rodziców na katalog.parenting.pl zwraca uwagę na to, czy pojazd sprawia trudności przy składaniu, np. iryd chwali jeden z modeli: „(…) Spacerówka jest bardzo wygodna i składa się w bardzo prosty sposób. Można ją postawić na kołach i schować do szafy. Dla mnie bomba!!!!”.
  • Wybierając hybrydę, dobrze jest również sprawdzić, czy łatwo zmienić wózek głęboki w wersję spacerową, czy (w przypadku „3 w 1”) łatwo jest zamienić gondolę na fotelik.

2.6. Wysokość i regulowanie rączki

Rodzic powinien móc swobodnie oprzeć ręce. Przydatną funkcją jest regulacja rączki, zwłaszcza jeśli osoby, które będą wychodzić z dzieckiem na spacer, są różnego wzrostu. Można też znaleźć wózek, w którym przekładana rączka umożliwia dziecku podróż tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

2.7. Pasy

Powinny być trzy- lub pięciopunktowe. Powinny mieć zapięcie trudne do otwarcia przez dziecko. Gossy pisze o swoim wózku: „Miękkie, wygodne, profilowane siedzisko z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Malutka chętnie w nim siedzi i nie marudzi. No i dzięki pasom, wiem, że nic jej nie grozi, że nie wypadnie z wózka w czasie jazdy”.

2.8. Hamulce

Powinny blokować dwa koła równocześnie i działać tak, żeby wózek stał nieruchomo również na pochyłości.

2.9. Atesty

Rodzice powinni zwrócić uwagę, czy wybrany wózek został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i ma np. dużą literę B w trójkącie, znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli rodzice decydują się na opcję wózka wielofunkcyjnego „3 w 1”, nie mogą zapomnieć o zwróceniu uwagi na atesty i certyfikaty, które posiada fotelik samochodowy.

2.10. Gondola

Powinna być duża, wygodna i głęboka. Ściany gondoli mają być sztywne, pokryte tkaniną bezpieczną, najlepiej z naturalnych materiałów, nieprzemakającą i oddychającą. Poza tym, materiał powinien być dobrej jakości i łatwy do czyszczenia.

2.11. Budka wózka

Powinna dobrze chronić maluszka przed słońcem i wiatrem. W sklepie warto sprawdzić również, czy da się ją łatwo i cicho otworzyć. Dobrze, jeśli w daszku jest przeźroczyste okienko umożliwiające obserwowanie pociechy.

2.12. Oparcie wózka

Mniej więcej kiedy dziecko skończy pół roku, potrzebny będzie wózek w wersji spacerowej. Dlatego należy zwrócić uwagę na oparcie. Powinno być wysokie, mieć kilkustopniową regulację i rozkładać się do pozycji leżącej. Regulacja powinna działać na tyle sprawnie, żeby można było opuścić oparcie także kiedy maluch już śpi.

2.13. Barierka ochronna

Dobrze, jeśli ma obicie z gąbki. Jeśli jest odpinana, należy przyjrzeć się, jak działa, czy połączenie z wózkiem jest solidne na tyle, że dziecku nic nie grozi.

2.14. Tapicerka

Powinna być wykonana z materiału łatwego do zdjęcia, czyszczenia i szybko schnącego. Część rodziców odradza zakup wózków w jasnych barwach, przestrzegając, że wózek będzie się często brudzić, zwłaszcza że będzie także służyć jako spacerówka. Z kolei internautka arinera przestrzega: „Nigdy więcej wózka w odcieniach żółtego lub w ogóle żółtego. Spacery letnie to niezwykły koszmar. Oczywiście wózek posiada moskitierę, ale to i tak nie wpływa na fakt, że na wózek wszystkie owady uwielbiają siadać (…)”.

2.15. Podnóżek

Wózek w wersji spacerowej powinien mieć regulowany podnóżek, tak żeby dziecko wygodnie oparło nogi.

Przydatne akcesoria – patrz artykuł o gondolach.

Zakup wózka wielofunkcyjnego może być świetną decyzją. Dzięki raz wydanym pieniądzom pojazd może służyć maluszkowi nawet trzy lata. Warto spokojnie zastanowić się, jakie cechy wózka są najważniejsze i najbardziej przydatne, a także ustalić, czy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu „2 w 1” czy też „3 w 1”. Kolejnymi krokami powinny być: ustalenie maksymalnej ceny wózka wielofunkcyjnego, przejrzenie różnych dostępnych modeli, wybranie kilku najlepszych. Wówczas można przyjrzeć się w sklepie z bliska wybranym pojazdom, przetestować je i wybrać najlepszy.

3. Wózek wielofunkcyjny - hybryda

- Hybryda, czyli gondola ze spacerówką lub dodatkowo z fotelikiem to rozwiązanie uniwersalne dostosowane do potrzeb rozwijającego się dziecka od noworodka do momentu odstawienia wózka. Gondola zapewnia komfort podróżowania w pozycji leżącej, spacerówka - siedzącej, a fotelik-kołyska umożliwia transportowanie w samochodzie.

- Hybrydy to wózki bezpieczne i stabilne. Zwróćmy jednak uwagę na łatwość regulacji oparcia, gdyż czasem ciężko się nim steruje w niektórych wielofunkcyjnych modelach, co może wybudzać dziecko ze snu.

- Tak jak w wózkach jednoprofilowych, podstawowe zasady bezpieczeństwa to pasy, najlepiej 5-punktowe, oraz barierka zabezpieczająca. Duże koła i amortyzatory złagodzą wstrząsy, natomiast małe i skrętne koła lepiej sprawdzą się w mieście. Do wygody naszego malucha przyczyni się też regulowany podnóżek. Podczas spacerów na pewno przydadzą się: folia w razie deszczu, moskitiera na uciążliwe owady oraz parasol przeciwsłoneczny.

Wózek wielofunkcyjny hybryda, czyli uniwersalny, to dobre rozwiązanie, choć nie zawsze idealne w każdym wieku._

pediatra Dorota Dziemian

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze