Wlej odrobinę do pralki. Niesamowite efekty
Dzieci są energiczne i ciekawe świata. Nic więc dziwnego, że po całym dniu przygód stan ich ubrań pozostawia wiele do życzenia. Dostępne środki na wywabiania plam nie zawsze przynoszą efekty, a poza tym nie każda mama chce korzystać z chemii. Alternatywą jest wykorzystanie popularnego produktu, który znajdziemy w każdej kuchni.
1. Plamy na ubraniach
Kiedy w domu pojawiają się dzieci, od raz wzrasta ilość brudnych rzeczy. Maluchy szybko się brudzą, więc nierzadko w ciągu jednego dnia rodzice wykorzystują kilka zestawów ubrań. Na wielu z nich pojawiają się nieestetyczne plamy. Mamy starają się jak mogą, aby je wywabić, lecz nie zawsze jest to możliwe.
Z pomocą przychodzą sklepowe detergenty, które zawierają wiele chemicznych substancji. Eksperci ostrzegają, że mogą one prowadzić do pojawienia się reakcji alergicznej, a jak wiadomo skóra maluszka jest bardzo delikatna. Wówczas warto poszukać domowych sposobów, które są znane i stosowane od lat.
2. Ocet na plamy
Ten ekologiczny, a zarazem skuteczny sposób na usunięcie plam z dziecięcych ubrań ma wielu zwolenników. Choć nie każdy o nim słyszał, to tak naprawdę znały go już nasze babcie. Ocet, bo o nim mowa, sprawdza się na wielu płaszczyznach gospodarstwa domowego. Wykorzystuje się go nie tylko w sferze kulinarnej, ale również bardzo często podczas robienia porządków. Kolejne zastosowanie to wywabianie plam.
Jak go używać? Wystarczy polać nim plamę – najlepiej to zrobić od razu, ponieważ zaschnięte plamy trudniej usunąć. Ocet jest w stanie wywabić plamy z soków owocowych czy atramentu. Można go zastosować także na plamy powstałe na ubraniach dorosłych, ponieważ poradzi sobie także z zabrudzeniami po antyperspirancie, pocie czy rozlanym winie.
Środek ten można delikatnie wetrzeć w plamę, a następnie pozostawić ubranie na kilku minut, zanim trafi do pralki. W takiej sytuacji pranie odbywa się już bez dodatku proszku, tylko w samej wodzie.
3. Ocet do pralki
Ocet ma wszechstronne zastosowanie. Nie tylko pomaga usuwać plamy, ale także jest w stanie zmiękczyć tkaniny. Wystarczy wlać szklankę octu do prania, by cieszyć się ubraniem miłym w dotyku. Jeśli chcemy, by materiał się nie mechacił i nie elektryzował, to ocet dodajemy przed ostatnim płukaniem.
To jednak nie wszystko. Ocet pomoże zachować głębię kolorów – w takim celu wlewamy go bezpośrednio do bębna pralki. Jeśli natomiast boimy się, że nowe ubrania farbują, możemy moczyć je w roztworze octu i wody przez kwadrans. Po tym można je już uprać.
Środek ten dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy np. z ręczników kąpielowych. Wystarczy do szufladki na proszek wlać miarkę octu, a następnie wyprać ręczniki w wysokiej temperaturze. Materiał będzie wykazywał większą chłonność, gdy wykorzystamy ocet także podczas płukania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl