Trwa ładowanie...

Właściwa pielęgnacja okolic podpieluszkowych - co stosować?

Avatar placeholder
07.01.2021 17:21
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wyjątkowej pielęgnacji wymaga zwłaszcza skóra w okolicy podpieluszkowej, gdzie wilgoć, brak dostępu powietrza i otarcia prowadzą do powstawania odparzeń, a nawet mogą stać się przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o pupę niemowlaka!

Błędy w pielęgnacji niemowląt

Bawełniane bodziaki, najlepiej oddychające pieluchy, najlepszej jakości kosmetyki… choć bardzo pomocne, nie są w stanie zastąpić codziennej pielęgnacji, która jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Trzeba wiedzieć, że odparzenia skóry to częsty problem, którego główną przyczyną są błędy popełniane przez rodziców czy opiekunów. Sprzyja im brak wiedzy i doświadczenia, jak również szerząca się w mediach dezinformacja. Współcześni rodzice bombardowani natłokiem informacji gubią intuicję, co powoli staje się poważnym problemem dzisiejszego rodzicielstwa. Aby temu zapobiec, trzeba szukać wiedzy w wiarygodnych źródłach, a także nie bać się korzystać z doświadczenia babci, mamy i siostry.

Właściwa pielęgnacja okolic intymnych niemowlęcia

Właściwa pielęgnacja okolic podpieluszkowych składa się z czterech rytuałów - oczyszczania, osuszania, wietrzenia i natłuszczania.

Oczyszczanie

Choć wiele osób ma wątpliwości, czy niemowlę potrzebuje codziennych kąpieli, bezspornym jest fakt, że przy każdej zmianie pieluszki należy oczyszczać skórę w okolicy intymnej. A ponieważ skóra dziecka jest wyjątkowo cienka, wrażliwa i właściwie nie do końca rozwinięta, wymaga odpowiedniego wsparcia, które z jednej strony wzmocni jej płaszcz hydrolipidowy, a z drugiej ochroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Do delikatnej skóry niemowląt absolutnie nie nadają się wilgotne chusteczki. Choć bardzo wygodne w użyciu, zamiast pomóc, zwykle szkodzą.

Nawilżone substancjami chemicznymi, konserwantami, parabenami łatwo wywołują bolesne podrażnienia, przez co ich stosowania u niemowląt kategorycznie zabraniają dermatolodzy, pediatrzy i położne. Zamiast mokrych chusteczek polecają natomiast czystą wodę oraz produkty naturalne o dobrym i krótkim składzie:

  • emulsję do ciała, np. Atoperal Baby Plus z kompleksem trzech olejków, która rozpuszczona w wodzie tworzy mleczną kąpiel wzmacniającą warstwę ochronną skóry i zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody.

  • krochmal do kąpieli (np. gotowy preparat Atoperal), z którego korzystały nasze babcie. Kąpiel w krochmalu cudownie koi skórę i ułatwia gojenie się krostek czy drobnych uszkodzeń naskórka. Jest zalecana przy łagodzeniu odparzeń i innych problemach skórnych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że higiena okolic intymnych dziewczynek musi odbywać się w kierunku od przodu do tyłu, co pozwala uniknąć przenoszenia się bakterii i infekcji skóry. Natomiast przy pielęgnacji chłopców, należy pamiętać o bardzo delikatnym myciu napletka (do pierwszego oporu).

Osuszanie i wietrzenie

Tak samo, jak oczyszczanie skóry dziecka ważne jest jej osuszanie. Dokładne wytarcie skóry ręcznikiem zapobiega gromadzeniu się wilgoci w fałdkach i pachwinach, która wraz z wysoką temperaturą i siłą tarcia wywołuje odparzenia pieluszkowe. Dobrym rozwiązaniem jest zakończenie przewijania krótkim wietrzeniem pupy niemowlaka. Po zmianie pieluszki nie warto spieszyć się z zakładaniem czystego ubranka. Dobrze chwilę pobawić się, dając w tym czasie skórze pooddychać i dobrze się wysuszyć. Na takie rytuały nie zawsze jest czas, jednak warto wygospodarować na to chwilkę w ciągu dnia, przeznaczając ją jednocześnie na zabawę lub masaż.

Natłuszczanie

Ostatnią czynnością podczas przewijania niemowlęcia jest natłuszczanie skóry. Okolica podpieluszkowa to newralgiczne miejsce, stale narażone na kontakt z drażniącym moczem i kałem. Wilgotne środowisko, ograniczony dostęp powietrza pod ciasno zaciśniętą pieluchą zwiększa ryzyko powstawania podrażnień i odparzeń skóry. Takim zmianom towarzyszy ból, świąd i pieczenie.

Wywołują dyskomfort, przez który maluszek staje się rozdrażniony i marudny. Niekiedy odparzenia pieluszkowe są tak dokuczliwe, że przerywają dziecku sen i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego najlepiej w ogóle nie dopuszczać do ich powstawania. Skutecznym na to sposobem jest regularne stosowanie maści natłuszczającej przy każdej zmianie pieluszki. Czym smarować pupę niemowlaka? Na przykład maścią Linoeparol Intensive. To produkt specjalistyczny przeznaczony do pielęgnacji niemowląt od pierwszych dni życia. Zawarty w nim olej z wiesiołka zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem substancji drażniących. Alantoina dokładnie ją natłuszcza i wygładza, a witamina E działa odżywczo, regenerująco i antyoksydacyjnie.

Właściwa pielęgnacja okolic podpieluszkowych jest prosta i niewymagająca. Odpowiednio często przewijając dziecko i dbając, by jego skóra była zabezpieczona przed szkodliwym kontaktem z wilgocią czy fekaliami można zaoszczędzić sobie wielu kłopotów, a maluszkowi wielu cierpień. Cztery kroki pielęgnacji, kilka dobrych kosmetyków i pupa naszego niemowlaka pozostaje gładka i zdrowa.

OTC/06936/10/20

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze