Wkładki ortopedyczne dla dzieci. Kiedy stosować?
Wkładki ortopedyczne dla dzieci wspomagają rehabilitację i zapobiegają pogłębianiu się wady postawy. Same w sobie jednak nie wyeliminują problemu. Jak dobrać wkładki ortopedyczne? Gdzie kupić? I na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
1. Wkładki ortopedyczne dla dzieci. Kiedy są niezbędne?
Wkładki ortopedyczne połączone z fizjoterapią i rehabilitacją mogą pomóc wyeliminować problem wad postawy. Specjaliści podkreślają jednak, że nie zawsze ich stosowanie jest uzasadnione. Co więcej, zbyt szybkie zastosowanie wkładek, zwłaszcza bez wprowadzenia do harmonogramu dnia regularnych ćwiczeń, może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Najczęściej wkładki ortopedyczne zaleca się w problemach takich jak:
- znacznie skrócona kończyna dolna,
- płaskostopie poprzeczne,
- deformacja stopy (wrodzona),
- zaawansowana skolioza,
- palce młoteczkowatewada stóp lub kolan, która nie reaguje na terapię manualną i ćwiczenia korekcyjne,
- hipermobilność,
- brak współpracy z pacjentem (upośledzenie umysłowe, niepełnosprawność w stopniu znacznym) lub rodzicem.
Przeczytaj także:
2. Gdzie kupić wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne można kupić w sklepach internetowych lub specjalistycznych sklepach. Zdaniem ekspertów nie są to jednak dobre miejsca do ich zakupu. Dlaczego? Wkładki ortopedyczne powinny być indywidualnie dopasowane do stopy pacjenta. Zdarza się, i to wcale nierzadko, że wkładka lewa będzie różnić się od wkładki prawej.
Przed zakupem wkładek dobrze jest wykonać specjalistyczne badanie. Ortopeda lub fizjoterapeuta mają do dyspozycji podoskop, który pozwala określić, które części stopy są obciążane.
Pamiętajmy, że wkładki ortopedyczne nie powinny być stosowane profilaktycznie. Nie używa się ich też u młodszych dzieci (poniżej 4. roku życia), bo w ich przypadku częste są wady fizjologiczne, które nie wymagają żadnej interwencji (np. płaskostopie). Stopa osiąga swoją pełną dojrzałość ok. 7-8 roku życia.
3. Wkładki ortopedyczne a profilaktyczne. Czym się różnią?
Na rynku dostępne są wkładki ortopedyczne i profilaktyczne. Błędem jest stawianie między nimi znaku równości.
Wkładki ortopedyczne stosuje się z przepisu lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty w ściśle określonych wskazaniach. Ich zadaniem jest korekta wad stóp i zapobieganie pogłębianiu się wad postawy. Z kolei wkładki profilaktyczne jedynie podpierają łuki stóp, dzięki czemu noszenie butów jest wygodnejsze. Niekiedy stosuje się je, by zapobiec powstawaniu wad układu kostnego stopy, jednak ta ich funkcja wydaje się być kontrowersyjna.