Trwa ładowanie...

Dłonie i stopy chłopca rosną nienaturalnie szybko. Wszystko przez chorobę

Ma 18 miesięcy i cierpi na rzadką chorobę. Mahmut Efe Tiryaki potrzebuje specjalistycznego leczenia, ale jego rodzice nie mają na to pieniędzy.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

spis treści

1. Ma 18 miesięcy i dłoń 10-latka

Mahmut Efe Tiryaki ma 18 miesięcy i jest radosnym, uśmiechniętym chłopcem. Normalne funkcjonowanie utrudnia jednak chłopcu choroba. Dziecko cierpi na zespół Klippla-Trenaunaya. Rzadka choroba sprawia, że jego dłonie i stopy rosną dwukrotnie szybciej niż reszta ciała. Spowodowane jest to nieprawidłowo tworzącymi się naczyniami krwionośnymi.

Zespół Klippla-Trenaunaya występuje rzadko, a sam gigantyzm dotyczy zazwyczaj stóp. U 18-miesięcznego Mahmuta zaobserwowano także nienaturalny wzrost rąk. Dłonie i stopy dziecka są jak u 10-latka.

18-miesięczny chłopiec ma dłoń dziecka w wieku 10-lat
18-miesięczny chłopiec ma dłoń dziecka w wieku 10-lat (East West)

Niestety, na chorobę nie ma skutecznego lekarstwa, choć istnieje teoretycznie możliwość leczenia schorzenia preparatami immunosupresyjnymi. Metoda ta jest jednak wciąż na etapie eksperymentalnym. Niepohamowany wzrost kończyn opanować można za pomocą operacji chirurgicznej.

Niestety, rodzice chłopca nie mają pieniędzy na sfinansowanie zabiegu. Dlatego proszą o pomoc w internecie.

2. Czym jest zespół Klippel-Trenaunay?

Zespół Klippla-Trenaunaya to rzadka choroba o nieznanym dotąd podłożu. Przypuszcza się, że przyczyną jej występowania są wady genetyczne. Eksperci podkreślają, że typowe objawy choroby nie obejmują układu nerwowego, jednak zdarzały się przypadki, w których pacjenci cierpieli na migreny i bóle głowy innego typu, epilepsję, niedowład jednej strony ciała oraz malformacje naczyniowe (nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych), obserwowano u nich także przerost jednej półkuli mózgu czy encefalopatię.

"Leczenie zespołu Klippla-Trenaunaya wymaga interdyscyplinarnego podejścia wielu specjalistów z zakresu: dermatologii, chirurgii naczyniowej, ortopedii, hematologii i rehabilitacji. U większości pacjentów opieka koncentruje się głównie na zapobieganiu i leczeniu powikłań" - czytamy w opracowaniu dr. Jędrzeja Flicińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Neurolog zaleca, by w przebiegu choroby stosować opatrunki uciskowe, masaże i odpowiednio układać zajętą chorobą kończynę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.