Witamina D w czasie ciąży
Jest to witamina, która odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ma pozytywny wpływ na pracę systemu odpornościowego i naczyniowego, dodatkowo decyduje o prawidłowym rozwoju zębów i kości. Dlatego jej niedobór powinien być stale uzupełniany, ponieważ w przypadku kobiet ciężarnych, karmiących piersią i dzieci w pierwszym roku życia może doprowadzić do poważnych schorzeń. Najczęściej jej brak może być uzupełniany np. suplementami diety.
1. Niedobór witaminy D
Według badań przeprowadzonych na całym świecie niedobór witaminy D jest problematyczny, a jego wyrównanie w diecie nie jest możliwe. Duża zawartość tej witaminy jest w tłustych rybach, ale mogą być one źródłem niebezpiecznych dla zdrowia toksyn. Natomiast jej zawartość w żółtku jajek nie występuje w tak dużej ilości, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie.
Dieta nie powinna być jedynym źródłem witaminy D. Ważne jest także nasłonecznienie organizmu, ponieważ witamina D3 to składnik, który jest produkowany w wyniku kontaktu organizmu z promieniami UV.
Jej deficyt może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży, co może odbijać się na rozwoju dziecka i jego jakości zdrowia w późniejszym dorosłym już życiu. Dlatego suplementacja witaminy w okresie ciąży jest bardzo ważna i przyszła mama nie powinna jej zaniedbywać. Mała ilość słonecznej witaminy w organizmie przyszłej mamy może być przyczyną chorób zagrażających nie tylko organizmowi kobiety, ale także rozwijającej się ciąży. Przy dużym niedoborze może dojść np. do cukrzycy ciążowej, bakteryjnego zapalenia pochwy, a nawet rzucawki przedporodowej. Zakres powikłań u niemowląt jest duży, a perspektywa długofalowa, dlatego tak ważna jest profilaktyka i suplementacja witaminy D.
Musisz to wiedzieć
Jedną z ważniejszych jej funkcji jest wchłanianie fosforu, który jest głównym składnikiem budulcowym tkanek miękkich. Dzięki tej witaminie jest lepsza przyswajalność wapnia, który odpowiada za rozwój kości i zębów. Przyjmowanie witaminy D może zapobiec niskiej masie urodzeniowej noworodka i nieprawidłowościom w budowie układu kostnego. Dodatkowo minimalizuje się wystąpienie niskiego poziomu wapnia w surowicy krwi, co zmniejsza ryzyko krzywicy. Witamina jest także czynnikiem, który wpływa na rozwój mózgu płodu.