Trwa ładowanie...

Witamina D w czasie ciąży

Jest to witamina, która odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ma pozytywny wpływ na pracę systemu odpornościowego i naczyniowego, dodatkowo decyduje o prawidłowym rozwoju zębów i kości. Dlatego jej niedobór powinien być stale uzupełniany, ponieważ w przypadku kobiet ciężarnych, karmiących piersią i dzieci w pierwszym roku życia może doprowadzić do poważnych schorzeń. Najczęściej jej brak może być uzupełniany np. suplementami diety.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

1. Niedobór witaminy D

Według badań przeprowadzonych na całym świecie niedobór witaminy D jest problematyczny, a jego wyrównanie w diecie nie jest możliwe. Duża zawartość tej witaminy jest w tłustych rybach, ale mogą być one źródłem niebezpiecznych dla zdrowia toksyn. Natomiast jej zawartość w żółtku jajek nie występuje w tak dużej ilości, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Niedobór witaminy D jest problemem powszechnym na całym świecie
Niedobór witaminy D jest problemem powszechnym na całym świecie (123RF)

Dieta nie powinna być jedynym źródłem witaminy D. Ważne jest także nasłonecznienie organizmu, ponieważ witamina D3 to składnik, który jest produkowany w wyniku kontaktu organizmu z promieniami UV.

Jedzenie bogate w witaminę D
Jedzenie bogate w witaminę D [10 zdjęć]

Witamina D może być syntetyzowana w organizmie ludzkim na skutek działania promieniowania słonecznego.

zobacz galerię

Jej deficyt może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży, co może odbijać się na rozwoju dziecka i jego jakości zdrowia w późniejszym dorosłym już życiu. Dlatego suplementacja witaminy w okresie ciąży jest bardzo ważna i przyszła mama nie powinna jej zaniedbywać. Mała ilość słonecznej witaminy w organizmie przyszłej mamy może być przyczyną chorób zagrażających nie tylko organizmowi kobiety, ale także rozwijającej się ciąży. Przy dużym niedoborze może dojść np. do cukrzycy ciążowej, bakteryjnego zapalenia pochwy, a nawet rzucawki przedporodowej. Zakres powikłań u niemowląt jest duży, a perspektywa długofalowa, dlatego tak ważna jest profilaktyka i suplementacja witaminy D.

Musisz to wiedzieć

Jedną z ważniejszych jej funkcji jest wchłanianie fosforu, który jest głównym składnikiem budulcowym tkanek miękkich. Dzięki tej witaminie jest lepsza przyswajalność wapnia, który odpowiada za rozwój kości i zębów. Przyjmowanie witaminy D może zapobiec niskiej masie urodzeniowej noworodka i nieprawidłowościom w budowie układu kostnego. Dodatkowo minimalizuje się wystąpienie niskiego poziomu wapnia w surowicy krwi, co zmniejsza ryzyko krzywicy. Witamina jest także czynnikiem, który wpływa na rozwój mózgu płodu.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.