Trwa ładowanie...

Wiersze o niepodległości dla dzieci i młodzieży

Wiersze o niepodległości najczęściej omawiane są podczas lekcji w listopadzie, w okolicy Święta Niepodległości. Wtedy też w szkołach organizowane są apele, podczas których recytowane są utwory poetyckie o charakterze patriotycznym.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

Dzieci i młodzież w szkole średniej mają obowiązek zapoznać się z kilkoma utworami poetyckimi, w których głównym tematem jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Nie są to utwory trudne. Ich interpretacja nie nastręcza problemów.

Literackie imiona dla dzieci
Literackie imiona dla dzieci [11 zdjęć]

Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli bądź świeżo...

zobacz galerię

Wiersze patriotyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości są niezwykle cenną lekcją dla młodego pokolenia. Stanowią historyczne świadectwo trudnych czasów, kiedy to Polska na 123 lata zniknęła z map.

Matka napisała wiersz dla chorego syna. Producent muzyczny zmienił go w piosenkę (WIDEO)
Matka napisała wiersz dla chorego syna. Producent muzyczny zmienił go w piosenkę (WIDEO)

Zobacz film: "Matka napisała wiersz dla chorego syna. Producent muzyczny...

przeczytaj artykuł

1. Wybrane wiersze o niepodległości

1.1. "Polska – moja Ojczyzna" Maria Konopnicka

A jak ciebie kto zapyta: Kto ty taki, skąd ty rodem? Mów, żeś z tego łanu żyta, Żeś z tych łąk, co pachną miodem. Mów, że jesteś z takiej chaty, Co Piastowską chatą była, Żeś z tej ziemi, której kwiaty Gorzka rosa wykarmiła.

Imiona dla dzieci, które odeszły do lamusa
Imiona dla dzieci, które odeszły do lamusa [7 zdjęć]

Podczas gdy do łask wracają imiona takie jak Jan czy Stanisław, a Antoni znajduje się na szczycie najpopularniejszych...

zobacz galerię

1.2. "Polsko, nie jesteś już niewolnicą" Leopold Staff

Polska, nie jesteś ty już niewolnicą! Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto, swym własny dźwignąłeś się duchem. Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia, z ludów jedyny ty lud czystych dłoni. Co swych zaborców zdumieniem oniemia, Iż, tym zwycięża jeno, że się broni.

Dziady - streszczenie części II
Dziady - streszczenie części II

Lekturą, która wśród uczniów budzi duże emocje, są "Dziady". Streszczenie tego najpopularniejszego dramatu...

przeczytaj artykuł

1.3. "Polska" Antoni Słonimski

I cóż powiedzą tomy słowników, Lekcje historii i geografii, Gdy tylko o niej mówić potrafi Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików. Choć jej granice znajdziesz na mapach,

Ale o treści, co je wypełnia, Powie ci tylko księżyca pełnia I mgła nad łąką, i liści zapach. Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka? W niewymierzonej krainie leży. Jest w każdym wiernym sercu Polaka, Co o nią walczył, cierpiał i wierzył. W szumie gołębi na starym rynku, W książce poety i na budowie, W codziennej pracy, w życzliwym słowie, Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.