Trwa ładowanie...

Wielkie potrzeby wcześniaków

Avatar placeholder
16.11.2023 17:14
Materiał sponsorowany przez Pampers
Wielkie potrzeby wcześniaków
Wielkie potrzeby wcześniaków (AdobeStock)

17. listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka – małego wojownika, dla którego zbyt wczesne przyjście na świat jest ogromnym wyzwaniem. Do swojej walki potrzebuje zapewnienia mu specjalnej opieki i odpowiednich warunków.

Wystarczy tylko spojrzeć na filigranowego, maleńkiego wcześniaka, który bywa, że waży mniej więcej tyle, co butelka wody, by wiedzieć, że to maleństwo potrzebuje niesłychanie delikatnej opieki. Przecież powinno jeszcze przez kilka tygodni pozostać w brzuchu mamy, a tymczasem jest już na świecie – malutkie i bezbronne, nieprzystosowane do życia poza macicą. Jego ciało (w tym m.in. skóra, kości, układ nerwowy, oddechowy i pokarmowy) nie jest odpowiednio wykształcone, by móc bez wsparcia funkcjonować w nowej rzeczywistości.

Skóra dziecka urodzonego przed 37. tygodniem ciąży jest znacznie bardziej delikatna niż u dziecka urodzonego w terminie (u skrajnych wcześniaków może być nawet dwa razy cieńsza). Jego układ nerwowy nie jest gotowy na przetwarzanie silnych bodźców płynących z zewnątrz. Płuca mogą potrzebować wsparcia specjalistycznej aparatury, a niewykształcony jeszcze odruch ssania powodować konieczność założenia sondy do żołądka. To wszystko powoduje, że mały wojownik wymaga wsparcia na niemal wszystkich frontach – sprzętów medycznych, leków i opieki medycznej, a także stworzenia przyjaznych dalszemu rozwojowi warunków zewnętrznych, w których jest ciepło, cicho i ciemno.

Ciepło

Utrzymanie u wcześniaka odpowiedniej temperatury ciała jest jednym z pierwszych i najważniejszych zadań tuż po porodzie. Dlatego też owija się go ciepłym podkładem lub jeśli to konieczne specjalnym kocem termicznym i po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur medycznych, umieszcza się go w nagrzanym inkubatorze na oddziale intensywnej terapii noworodka. Do rączki dziecka przyczepia się opaskę, która mierzy temperaturę ciała i na tej podstawie ustala się odpowiednią moc grzałki.

Ciemno

Wzrok wcześniaka nie jest gotowy na to, by docierało do niego światło dzienne. Co więcej, powieki dziecka przedwcześnie urodzonego są na tyle cienkie, że nie stanowią odpowiedniej ochrony dla źrenic, które do 30-35. tygodnia nie reagują na światło. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność podczas stymulacji wzrokowej wcześniaków. Stąd też inkubatory nakrywane są czasami specjalnymi kocami, by jak najbardziej ograniczyć do malucha dopływ światła.

Przy wcześniaku nie powinno się używać przedmiotów w ostrych, mocno kontrastujących ze sobą barwach, a stymulację wzrokową powinno się rozpocząć po uzyskaniu przez dziecko odpowiedniej dojrzałości.

Cicho

Inkubator staje się pierwszym domem wcześniaka, który ma stworzyć mu warunki jak najbardziej zbliżone do tych, które dziecko miało w brzuchu mamy. Zapewnia dziecku nie tylko odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ale także chroni je przed hałasem. To jednak nie oznacza, że w pobliżu inkubatora można swobodnie, głośno rozmawiać. Wręcz przeciwnie – inkubator działa, jak pudło rezonansowe, w którym wszystkie dźwięki stają się dużo głośniejsze. Szkodliwe dla malucha natężenie hałasu zaczyna się od 60 db, tymczasem rozmowa dwóch osób będących w pobliżu inkubatora emituje dźwięk o wartości 60-65 db. Dlatego zachowanie ciszy jest jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy podarować wcześniakowi. Pomyślano o tym przy projektowaniu pieluszek dla wcześniaków Pampers Preemie Protection i zastosowano w nich tzw. "ciche rzepy", żeby jak najbardziej zminimalizować ilość dźwięków w otoczeniu noworodka.

Delikatnie

"Ciche rzepy" nie są jedyną zaletą pieluszek Pampers Preemie Protection. Odpowiadają one na znacznie więcej potrzeb wcześniaków. Przede wszystkim są do nich dostosowane rozmiarem – nie wymagają przycinania i zaginania, bez tego idealnie dopasowują się do małego ciałka. Ułatwiają opiekę nad maluchem, bo umożliwiają podpięcie niezbędnej aparatury ratującej życie dziecka, a dzięki zapięciu na całej powierzchni i odpowiedniemu rozmiarowi łatwo się je "obsługuje". Zastosowanie wkładu chłonącego na całej powierzchni daje dziecku poczucie suchości i komfortu, a specjalna wkładka Absorb Away Liner™ chroni bardzo delikatną skórę przed kontaktem z wilgocią i luźnymi kupkami, typowymi dla dzieci przyjmujących antybiotyki.

Pampers Preemie Protection są też delikatne, bezpieczne dla bardzo cienkiej skóry przedwcześnie urodzonego dziecka, mają też miękkie falbanki otulające nóżki i węższy wyprofilowany wkład dopasowujący się do przestrzeni między nóżkami, co pomaga we wspieraniu zdrowego rozwoju. W pracach nad pieluszkami brały udział pielęgniarki z Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka (OITN), które potrzeby małych wojowników znają lepiej niż ktokolwiek inny.

Pampers podarowuje swoje najmniejsze pieluszki Oddziałom Intensywnej Terapii Noworodka. Dotychczas ponad 2 300 000 pieluszek Pampers Preemie Protection zostało przekazanych na Oddziały Instensywnej Terapii Noworodków w Polsce.

Materiał sponsorowany przez Pampers
Polecane dla Ciebie