Widzisz błysk w oku na zdjęciach? To może być objaw siatkówczaka
22-letnia studentka pielęgniarstwa zauważyła na zdjęciu dziwny błysk w oku swojego syna. Jej szybka reakcja uratowała dziecku życie. Okazuje się, że taki objaw jest jednym z pierwszych sygnałów groźnej choroby nowotworowej.
1. Błysk w oku na fotografii objawem choroby
Nietypowy błysk na fotografii na początku nie wydawał się niczym groźnym. Błysk flesza często odbija się od różnych przedmiotów, dając nieoczekiwane efekty. Kiedy jednak niepokojący odblask na źrenicach pojawiał się na kolejnych zdjęciach, kobieta wspomniała o tym na spotkaniu z lekarzem.
Po dokładnych badaniach okazało się, że u zaledwie rocznego chłopca odkryto zmiany nowotworowe w obu gałkach ocznych. Potrzebna była zaawansowana łączona terapia – najpierw guzy naświetlono laserem, później chłopca poddano chemioterapii, a na koniec zaawansowanej krioterapii, która miała zatrzymać rozwój guzów.
Zobacz także: Trzech braci cierpi na ten sam nowotwór - mają siatkówczaka
2. Utrata wzroku
"Na początku nie sądziłam, że to coś wyjątkowego. Po raz pierwszy zaobserwowałam dziwne odblaski w oczach Frankiego, kiedy miał zaledwie cztery miesiące. W porównaniu do innych osób na zdjęciach jego źrenice wydawały się po prostu białe" – mówi mama chłopca, Lauren.
"Co więcej, chłopiec czuł się świetnie. Nie miał problemów ze zdrowiem. Rozwijał się prawidłowo, jak wszystkie dzieci w jego wieku" – ostrzega innych rodziców matka chłopca
Zobacz także: Rycerz Kornel coraz bliżej zwycięstwa z siatkówczakiem
Dzisiaj lekarze walczą o uratowanie wzroku chłopca. Jeśli terapia się nie powiedzie, konieczna będzie amputacja gałki ocznej. W najgorszym przypadku nawet obu, choć lekarze zauważają poprawę w prawym oku.
3. Siatkówczak - objawy
Siatkówczak jest nowotworem siatkówki oka. Najczęściej jego objawami są:
- W pierwszej kolejności pojawia się leukokoria, czyli tzw. biały refleks źreniczny.
- Często u malca można zaobserwować pojawienie się zeza.
- Dochodzi do wysięku ropnego w przedniej komorze oka.
- Może dojść do wylewu krwi do przedniej komory oka.
- Często pojawia się woloocze (powiększenie wymiarów gałki ocznej, w wyniku zwiększonego ciśnienia śródgałkowego).
- Czasami dochodzi do wytrzeszczu oka i zapalenia tkanki łącznej oczodołu.
- Pojawia się zaćma i jaskra wtórna.
- Zaawansowane przypadki wiążą się z pęknięciem gałki ocznej.
- Oko staje się czerwone i bardzo bolesne.
Jeśli u dzieci dziedzicznie obciążonych chorobą, podejrzewa się występowanie siatkówczaka, konieczne jest przeprowadzenie badania oka w narkozie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl