Trwa ładowanie...

Wiązanie sznurówek. Kiedy dziecko powinno opanować tę umiejętność?

 Agnieszka Gotówka
06.12.2021 08:44
Wiązanie sznurówek. Kiedy dziecko powinno opanować tę umiejętność?
Wiązanie sznurówek. Kiedy dziecko powinno opanować tę umiejętność? (https://stock.adobe.com)

Wiązanie sznurówek to dla dziecka trudne zadanie. W pewnym momencie musi je jednak opanować. Jak wspomóc dziecko w nauce wiązania sznurówek? W jakim wieku dziecko powinno umieć już wykonać to zadanie? Podpowiadamy!

spis treści

1. Wiązanie sznurówek krok po kroku

Wiązanie sznurowanych butów to nie jest proste zadanie dla małych paluszków. Sznurki plączą się, supeł nie zawsze jest odpowiednio mocny, przez co cała praca idzie na marne. Wcale jednak tak nie musi być.

Można nauczyć dziecko wiązać sznurówki na kilka różnych sposobów, o czym za chwilę. Każdą metodę jednak łączy jedno: spokój i cierpliwość. Na początku może być trudno uzyskać odpowiednie wiązanie, ale z czasem dziecko zacznie wykonywać ruchy w odpowiedniej kolejności, przez co wiązanie sznurówek będzie zdecydowanie prostsze.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

By jednak nie zniechęcić swojej pociechy, bądźmy cierpliwi. Starajmy się podejść do tematu spokojnie, najlepiej poprzez zabawę. Nie wolno też karać dziecka ani wypominać mu braku tej umiejętności. Z czasem opanuje ją każdy!

Przeczytaj także:

2. Wiązanie sznurówek. Pomoże wierszyk i zabawkowy bucik

W nauce wiązania sznurówek pomoże odpowiednie podejście. Doskonale sprawdzi się zabawkowy bucik z kolorowymi sznurówkami, na którym dziecko może trenować tę trudną umiejętność. Można kupić gotową zabawkę w sklepie lub zrobić ją samemu ze sztywnej tektury.

W opanowaniu wiązania sznurówek sprawdzi się też wierszyk, którego warto nauczyć swoje dziecko:

  • Były sobie dwie myszki Miki i Piki. Miały długie ogonki (trzymamy oba sznurowadła),
  • zamieniły się miejscami (krzyżujem sznurówki),
  • jedna myszka weszła do norki (wkładamy jeden koniec sznurowadła w utworzone oczko),
  • druga ją zamknęła (zaciskamy supeł),
  • jedna wystawiła uszko (robimy z jednego końca sznurowadła małe uszko),
  • druga ją okrążyła i wystawiła swoje (dziecko owija sznurówkę dookoła uszka i przez otwór wypycha drugie sznurowadło),
  • przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki (łapiemy palcami obu rąk za oba uszka i zaciskamy oba sznurowadła).

3. Kiedy dziecko powinno umieć wiązać buty?

W teorii wiązanie butów powinien opanować 5-latek, ćwicząc tę umiejętność nie tylko w domu, ale i w przedszkolu. To jednak umowna granica. Jeśli pierwszoklasista będzie miał problem z zawiązaniem butów, nic nie szkodzi. Wystarczy nieco więcej potrenować i z czasem to zadanie będzie wykonywane przez dziecko bez najmniejszego trudu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze