W tym europejskim kraju kobiety rodzą najpóźniej. Można się zdziwić
Aktualne dane dotyczące wieku kobiet decydujących się na dziecko w Unii Europejskiej wykazują tendencję wzrostową. Dziś rodząca pierwsze dziecko w Polsce ma o pięć-osiem lat więcej niż jeszcze trzy dekady temu. Znacznie większe różnice wieku można jednak zaobserwować w innych krajach europejskich.
1. Kiedy kobiety w UE rodzą pierwsze dziecko?
Dziś kobiety decydują się na macierzyństwo coraz później z wielu względów, takich jak chęć rozwoju zawodowego, ale i utrudniona sytuacja gospodarcza i mieszkaniowa. Obecnie pierworódkom bliżej do 30. roku życia, choć średnie te różnią się w zależności od kraju. Jak w zestawieniu plasuje się Polska?
Średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Unii Europejskiej wzrósł w każdym kraju członkowskim na przestrzeni ostatniej dekady - także w Polsce. Jeszcze w 2013 roku średnia wieku pierworódek wynosila 28,8 lat, ale już w 2022 – 29,7. Choć wskaźniki te stale rosną, w Polsce w dalszym ciągu nie są tak wysokie jak u naszych europejskich sąsiadów, gdyż średnia w naszym kraju oscyluje wokół 28. roku życia (28,2). Według danych opublikowanych przez holenderski urząd statystyczny oraz Eurostat, wyższy wiek osiągają pierworódki w takich krajach jak Niemcy, Czechy, Francja i Szwecja.
Na podium europejskich krajów z najwyższym wiekiem wśród kobiet rodzących pierwsze dzieci znajdują się Włochy (31,7), Hiszpania (31,6) i Irlandia (31,5). Najmłodsze mamy z kolei znajdziemy w Bułgarii, gdzie średnia wynosi 26,6.
2. Konsekwencje późnej ciąży
Coraz późniejsze macierzyństwo bezpośrednio przekłada się na liczebność rodzin: najpopularniejszym uśrednionym modelem rodziny jest obecnie 2+1 (rodzice i jedno dziecko) i wypiera on modele takie jak 2+3, które królowały jeszcze wśród naszych rodziców i dziadków.
Jeszcze trzy dekady temu Polki, ale i inne Europejki, decydowały się na macierzyństwo w wieku 20-23 lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl