Wielka przegrana PiS-u w LO. Niespodziewana reakcja kuratorium
Chociaż w gorzowskim liceum prawybory dla uczniów, nauczycieli i pracowników są organizowane od 20 lat, dopiero teraz spotkały się z negatywną reakcją kuratorium oświaty. Przypominało ono o "zakazie agitacji wyborczej na terenie szkół". Warto dodać, że głosami uczniów wygrała opozycja, pozostawiając partię rządzącą daleko w tyle.
1. Wygrywa Koalicja Obywatelska
II Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim od 20 lat organizuje prawybory dla uczniów, kadry pedagogicznej i pracowników placówki. Kolejna edycja akcji, której celem jest zainteresowanie młodych ludzi tematami społecznymi i politycznymi oraz zachęcenie ich do głosowania, odbyła się na początku października.
"Prezydenckie, samorządowe, parlamentarne. Dziś również każdy uczeń, niezależnie od wieku, każdy pracownik szkoły może oddać swój głos! Cieszymy się, że inne gorzowskie szkoły biorą z nas przykład i podążają naszym śladem! To bardzo ważne, by młodzi ludzie odebrali ważną, obywatelską lekcję i skorzystali ze swojego prawa do głosowania" - napisano w komunikacie liceum w mediach społecznościowych.
W głosowaniu wzięło udział 72 proc. uczniów gorzowskiego liceum. Wygrała w nich opozycja, zaś partia rządząca znalazła się dopiero na piątej z sześciu pozycji.
Oto jak rozłożyły się głosy:
- Koalicja Obywatelska - 46,3 proc. (243 głosy)
- Nowa Lewica - 18,8 proc. (99 głosów)
- Konfederacja - 10,3 proc. (54 głosy)
- Trzecia Droga - 9,9 proc. (52 głosy)
- Prawo i Sprawiedliwość - 6,8 proc. (36 głosów)
- Bezpartyjni Samorządowcy - 3,3 proc. (19 głosów)
W wyborach wzięli udział także nauczyciele i pracownicy szkoły. Wśród nich także zwyciężyła opozycja, zaś Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce.
Wyniki były następujące:
- Koalicja Obywatelska - 49 proc. (24 głosy)
- Prawo i Sprawiedliwość - 24,5 proc. (12 głosów)
- Trzecia Droga - 10,2 proc. (5 głosów)
- Lewica - 8,1 proc. (4 głosy)
- Konfederacja - 8,1 proc. (4 głosy)
- Bezpartyjni Samorządowcy - 0 głosów
2. Niewygodne wyniki?
Niewinna zabawa, która miała uczyć młodzież, jak być świadomym i zaangażowanym obywatelem, nie spodobała się jednak Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, które dzień po ogłoszeniu wyników wydało w tej sprawie specjalny komunikat. Prawybory w szkole uznano za agitację wyborczą.
"[…] za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zatem za agitację wyborczą należy uznać organizację w szkole prawyborów, polegających m.in. na prezentacji uczniom programów partii politycznych, biorących udział w wyborach, i głosowaniu przez uczniów na te partie" - napisano w komunikacie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl