W Krakowie powstanie szkoła na barce

Pierwsza w Polsce i druga w Europie. W Krakowie, na Wiśle w otoczeniu zieleni i z dala od ruchliwych arterii. Bardzo możliwe, że za dwa lata powstanie szkoła na barce. Uczyć się w niej będzie 200 uczniów Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Liceum. Ma to być trzecia placówka Stowarzyszenia "Uczeń".

Oto jak dzięki problemom lokalowym narodził się nowatorski projekt. O oryginalnym pomyśle na placówkę edukacyjną, opowiada Lesław Juszczyszyn, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi "Uczeń" w Krakowie-Kurdywanów.

Polecane wideo:

WP Parentnig: Panie dyrektorze, skąd pomysł na budowę szkoły na barce? To efekt uboczny problemów lokalowych? Od lat się z nimi borykacie.

Dyrektor Lesław Juszczyszyn: Problemy lokalowe, z jakimi się borykaliśmy, były tylko częścią inspiracji. Do naszej szkoły uczęszcza dziecko jednego ze znanych nie tylko w Krakowie, ale także całej Polsce, architektów. Pewnego dnia przyszedł on do mnie i rozentuzjazmowany powiedział: miałem sen, widziałem szkołę na barce! Zaczęliśmy wtedy drążyć ten temat i okazało się, że to nie jest taki nierealny pomysł, jaki się może wydawać.

Czyli przenosicie się barkę?

W dłuższej perspektywie – tak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na razie problem z lokalem pomyślnie się rozwiązał, ale nadal będziemy działać, by wybudować szkołę na wodzie. To będzie budynek wykorzystujący nowatorskie technologie.

Co zakłada projekt?

Szkoła stanie na barce o długości 120 metrów i szerokości – 11 metrów, powierzchnia użytkowa będzie wynosić 2000 metrów. Do naszej szkoły ma uczęszczać 200 uczniów, tych z podstawówki i tych z liceum. Uczyć się będą w 11 klasach.

Na trzech piętrach szkoły znajdą się pomieszczenia do nauki, kryte boisko do siatkówki, pokój nauczycielski, pokoje dla psychologa i logopedy oraz do zajęć korekcyjnych. Będzie także jadalnia.

Bardzo chcemy, by to był budynek nowatorski. Fakt, że będzie on znajdował się na barce wcale nie oznacza kołysania się na wodzie. Barka zostanie stabilnie przymocowana do nabrzeża, pływać będzie jedynie w wyjątkowych okolicznościach – np. gdy wystąpi zagrożenie powodzią.

Koszt budowy szkoły szacuje pan na ok. 6 milionów złotych. Skąd pan je weźmie?

Cały czas szukamy fundatorów, którzy wspomogą nas w budowie. Planuję udział w spotkaniu Arena Biznesu, gdzie chciałbym pokazać nasz projekt i zachęcić do jego sfinansowania. Jestem przekonany, że są ludzie, którzy mają pieniądze i chcą je dobrze ulokować, wiedzą, że potencjał jest w dzieciach. One nie są naszą przyszłością, ale teraźniejszością.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale ma także obowiązki, za których nieprzestrzeganie...

Na jakim etapie prac jesteście?

Obecnie zbieramy opinie do projektu, kompletujemy wszelkie pozwolenia. Do budowy takiej szkoły potrzebne nam będą dziesiątki, jak nie setki dokumentów z zakresu prawa budowlanego, prawa wodnego, musimy uzyskać pozwolenie na przebicie się pod wałem i poprowadzenie tamtędy prądu. Czeka nas także ekspertyza zezwalająca na wbicie w dno pali oraz przekop przez nabrzeże.

Ile nam to zajmie? Liczę, że około roku czasu. Krok po kroku zamierzamy realizować to, co nam się wymarzyło. W końcu na świecie stoją już podobne barki: we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim stoi na hotel na barce, w Wiedniu istnieje szkoła. Dlaczego miałoby nam się nie udać?

Czy nowy budynek szkoły będzie oznaczał także nowatorskie podejście do kszałcenia uczniów?

Poniekąd tak. Planujemy połączyć szkołę Montessori, waldorfską i demokratyczną, odchodząc jednocześnie od pruskiej, która się nie sprawdza, a jest niestety najpopularniejsza.

Chcemy, by nasi uczniowie korzystali z różnorodnych doświadczeń, dlatego stworzymy własny program wprowadzając nim świeże podejście. Nasze dzieci staną się odkrywcami, mam nadzieję, że budynek i lokalizacja będą temu sprzyjać.

Gdzie zatem w Krakowie zostanie zacumowana barka?

Myślimy o miejscu pomiędzy Mostem Kotlarskim a Mostem Kolejowym. To bardzo spokojna, zielona okolica. Woda na Wiśle płynie tam najwolniej.

A jak na taki pomysł zareagowali uczniowie i rodzice?

Spotkałem się z różnymi reakcjami. Jedni rodzice są chętni do współpracy i zadowoleni z projektu, inni – troszkę się obawiają jak to będzie. Natomiast dzieci... ostatnio podszedł do mnie uczeń z podstawówki i powiedział: panie dyrektorze, bardzo chciałbym się uczyć na barce. Proszę mi wierzyć, takie słowa mobilizują do działania.

Życzę więc powodzenia.

Dziękuję.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 5 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 3 godziny temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...