Trwa ładowanie...

Wybrali dla córki tradycyjne imię. Urzędniczka nie chciała się zgodzić

Avatar placeholder
01.01.2024 11:56
W jego kraju to tradycyjne imię. Urzędniczka nie chciała się zgodzić
W jego kraju to tradycyjne imię. Urzędniczka nie chciała się zgodzić (TikTok)

Wybór imienia dla dziecka to jedno z pierwszych wyzwań, jakie czeka na przyszłych rodziców. Niektórzy patrzą na znaczenie danego imienia, inni na modę lub popularność. Część osób chce nawiązać do tradycji bądź korzeni rodzinnych. Tak właśnie było w przypadku polsko-ormiańskiego małżeństwa, które chciało nazwać córkę tradycyjnym ormiańskim imieniem. Niestety nie było to takie proste.

spis treści

1. Zasady nadawania imion w Polsce

W naszym kraju decyzja dotycząca nadania imienia dla dziecka leży przede wszystkim w gestii rodziców. Niemniej jednak, osoby pracujące w urzędach stanu cywilnego mają kompetencje do odrzucania imion, które - ich zdaniem - łamią przepisy obowiązujące w Polsce. Choć nie ma listy, na której znajdowałyby się imiona dozwolone lub zabronione, to istnieje kilka wytycznych, które trzeba brać pod uwagę wybierając imię dla swojej pociechy.

Przede wszystkim takie imię nie może być ośmieszające ani obraźliwe. Zgodnie z zaleceniami pochodzącymi od Rady Języka Polskiego w Polsce nie można nadawać imion, które zawierają błędy ortograficzne, zdrobnień, imion kojarzących się w negatywny sposób, imion o archaicznej pisowni oraz imion, które pochodzą od nazw geograficznych lub wyrazów pospolitych.

2. Chcieli nazwać dziecko Armine

Zobacz film: "Nietypowe imiona dzieci polskich gwiazd"

O problematycznej sytuacji w urzędzie opowiedziała w mediach społecznościowych Karolina Karapetyan, która związana jest z Ormianinem. Para doczekała się córeczki, którą chciała nazwać imieniem Armine. Jest to tradycyjne ormiańskie imię żeńskie.

@karapetyanfamily Nadal jestem w szoku 🤔 #imie #longstoryshort #historiareal #wyorawkadlamamy #niemowle #będemamą #macierzynstwobezlukru #macierzynstwonaluzie #dziecko ♬ Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53 - Bizarrap & Shakira

"Nawet przez chwilę nie pomyśleliśmy, że w urzędzie może być z tym problem" - opowiada kobieta na TikToku.

Niestety, ich wybór nie spodobał się pani pracującej w urzędzie, która uznała, że wybrane przez nich imię brzmi zbyt męsko. Dodatkowo para usłyszała, że wszystkie imiona żeńskie w Polsce powinny być zakończone na literkę -a.

"Co dla mnie jest bardzo niezrozumiałe, bo chociażby imię Inez nie kończy się na -a" – opowiada Karolina Karapetyan. Mąż kobiety próbował wytłumaczyć urzędniczce, że to tradycyjne ormiańskie imię żeńskie, ale początkowo była nieugięta.

"Jesteśmy w Polsce, dlaczego nie możecie nazwać dziecka po polsku?" - zapytała. Rodzice byli w szoku. "Nie rozumiem, dlaczego takie osoby zasiadają w takich miejscach, gdzie powinny być bardziej wyedukowane i otwarte, bo na pewno spotkały się z różnymi imionami" – stwierdza Karolina.

Słowna batalia zakończyła się jednak sukcesem i ostatecznie polska-ormiańska para mogła nazwać córkę Armine. "Mamy to, jest Armine" - cieszy się mama.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze