Trwa ładowanie...

W jakim wieku najlepiej urodzić pierwsze dziecko? Naukowcy wyliczyli

Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka? Z badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych wynika, że im człowiek dojrzalszy, tym większą radość czerpie z rodzicielstwa.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa (WIDEO)"

spis treści

1. Kiedy zdecydować się na pierwsze dziecko

Kwestii satysfakcji z posiadania dzieci od lat przygląda się Sonja Lyubomirska, prof. psychologii na Uniwersytecie w Kalifornii. Ekspertka analizuje dane dotyczące poczucia zadowolenia Amerykanów w różnych dziedzinach życia. Z jej badań wynika, że na urodzenie i wychowanie dziecka najbardziej gotowe są osoby powyżej 26. r.ż. To im posiadanie dziecka daje najwięcej poczucia satysfakcji i radości. Nie traktują tego, jak obowiązek, ale jak przywilej.

Prof. Lyubomirska przeanalizowała ankiety ponad 7 tys. Amerykanów. Badaczka skupiła się na zadowoleniu z życia osób, które już mają dzieci. Te w wieku 17-25 charakteryzowało poczucie zadowolenia niższe niż osób w starszym wieku. Na tej podstawie ekspertka stwierdziła, że najlepszy wiek na urodzenie dziecka to powyżej 26 lat.

"Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi" – pisze prof. Lyubomirsky.

Badania ukazały się na łamach "Psychological Science". Wykazały również, że najbardziej zadowoleni z życia są rodzice, którzy żyją w związku małżeńskim.

2. Najlepszy wiek do rodzenia w Polsce

Współczynnikowi dzietności oraz wiekowi, w jakim Polki rodzą swoje pierwsze dziecko, przyglądają się różne instytuty badawcze. Badania przeprowadzone przez Eurostat jednoznacznie wskazują, że liczba rodzących się nad Wisłą dzieci jest stabilna, wiek matki idzie w górę, choć jest niższy niż wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko np. w Hiszpanii czy Irlandii (30,7 lat).

Statystyczna Polka w pierwszą ciążę zachodzi, mając średnio 27,3 lat. Jeszcze w 1997 r. były to 24 lata. Eksperci podają, że – biorąc pod uwagę styl życia – wskaźnik ten przekroczy 30 lat. I niestety nie jest to powód do zadowolenia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące z wiekiem ryzyko powikłania ciąży u kobiet.

Partner serwisu parenting.pl Sprawdź, jakie badania prenatalne warto wykonać w czasie ciąży, a także dowiedz się, jakie darmowe leki Ci przysługują. Dostępność wszystkich leków i niezbędnych suplementów sprawdzisz na stronie: KtoMaLek.pl. Leki możesz wygodnie zarezerwować i odebrać w najbliższej aptece.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.