Trwa ładowanie...

W jaki sposób pielęgnować noworodka?

Avatar placeholder
31.03.2021 16:09
W jaki sposób pielęgnować noworodka?
W jaki sposób pielęgnować noworodka?

Wyobrażenia o tym, jak będzie wyglądało życie po porodzie, zderzają się z rzeczywistością, gdy wracamy do domu z dzieckiem. Wcześniej wszystko wydaje się takie proste. Niekiedy jednak, gdy mamy już w rękach nowo narodzone maleństwo, możemy być przerażeni na myśl o pierwszej kąpieli. W tym artykule przybliżamy, jak kąpać i pielęgnować noworodka, aby to rzeczywiście okazało się dla wszystkich proste.

spis treści

1. Przemywanie ciała – zanim nie odpadnie kikut pępowinowy

Zanim nie odpadnie kikut pępowinowy, którego raczej nie powinno się moczyć w wodzie, warto stosować kąpiele „na sucho”. Jest to sposób, podczas którego nie wkładamy dziecka do wanienki, ale przemywamy jego ciałko ciepłą wodą za pomocą wacików lub miękkiej myjki. Warto wcześniej nagrzać pomieszczenie, w którym będziemy myć dziecko i przygotować sobie niezbędne przedmioty potrzebne do pielęgnacji – kremy, wodę, myjkę lub gaziki, ręcznik, ubranko na zmianę itp. Mycie noworodka można zacząć od buzi, korzystając jedynie z wacika zanurzonego w ciepłej wodzie. Oczy myjemy, zaczynając od zewnętrznych ich kącików. Pozostałą część ciała myjemy, uwzględniając wszelkie fałdki – pod paszkami, szyją, za uszami i w okolicach narządów płciowych.

Z noworodkiem należy postępować delikatnie
Z noworodkiem należy postępować delikatnie (123RF)

2. Mycie kikuta pępowinowego

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Kikut pępowinowy należy przemywać spirytusem, aż do jego wyschnięcia i odpadnięcia. Najczęściej taka pielęgnacja trwa około tygodnia. Gdyby wokół pępka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu lub cokolwiek, co nas niepokoi – zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

3. Przygotuj niezbędne kosmetyki i przedmioty do mycia dziecka

Pierwsza kąpiel noworodka może spędzać nam sen z powiek, ale w końcu musimy się na nią zdobyć. Od czego zacząć? Zanim rozbierzemy malucha i ułożymy go w wanience, warto przygotować sobie niezbędne akcesoria dla dzieci, w tym kosmetyki dla niemowląt. Po pierwsze, obok wanienki z ciepłą wodą powinien znaleźć się ręcznik, na który położymy malucha, gdy wyjmiemy go z wody. Poza tym, powinniśmy mieć pod ręką wszystko do mycia dziecka – mydło, płyn do mycia, a także balsam lub krem, którym natłuścimy skórę dziecka po kąpieli, waciki, ubranko na zmianę. Pomieszczenie, w którym będziemy myć dziecko, dobrze jest wcześniej nagrzać.

4. Pierwsza kąpiel – ułożenie dziecka w wanience

Kiedy już wszystko mamy gotowe, należy rozebrać noworodka i ułożyć go na swoim ręku tak, aby jego główka spoczęła na zgięciu łokcia, a reszta ciała na naszym przedramieniu i dłoni. Drugą ręką wykonujemy wówczas wszystkie czynności myjące. Jeżeli obawiamy się, że na śliskiej wanience dziecko nam się zsunie, możemy na dno położyć tetrową pieluszkę lub zastosować specjalną wstawkę, na przykład z gąbki, lub leżaczekdo kąpieli. Przez cały czas powinniśmy jednak podtrzymywać główkę noworodka.

Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

5. Mycie noworodka w wanience

Podczas mycia należy pamiętać, że wszystkie części ciała, które nie znajdują się pod wodą, bardzo szybko marzną. Jedynie głowa powinna pozostać na powierzchni przez cały czas. Noworodka myjemy w wannie, uwzględniając wszystkie fałdki, podobnie jak podczas kąpieli „na sucho”. Mycie głowy, nawet jeżeli dziecko nie ma jeszcze włosów, jest konieczne ze względu na możliwość powstania ciemieniuchy. Możemy również wkroplić do wody specjalne płyny dla dzieci do skóry suchej i wrażliwej, które sprawią, że będzie ona bardziej miękka i nawilży ciało dziecka.

6. Pielęgnacja narządów płciowych u noworodka

Musisz to wiedzieć

Mycie narządów płciowych u dziewczynek zaczynamy zawsze od przodu w kierunku odbytu. Wystarczy je delikatnie obmyć. U chłopców należy pamiętać, aby nigdy na siłę nie odwodzić napletka. W okresie niemowlęcym jest on najczęściej przyklejony do szczytu prącia. Dopiero u kilkulatka napletek powinien dać się odwodzić całkowicie. Jeżeli otwór jest wystarczający, aby dziecko mogło oddawać swobodnie mocz, nie należy nic robić z napletkiem. W przypadku, gdyby okazało się, że dziecko oddaje mocz kroplami lub przerywanym strumieniem – należy skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze