Trwa ładowanie...

Uwaga rodzice! Ten przedmiot może uratować życie waszego dziecka

 Anna Klimczyk
09.06.2022 10:15
Uwaga rodzice! Ten przedmiot może uratować życie waszego dziecka
Uwaga rodzice! Ten przedmiot może uratować życie waszego dziecka (Facebook)

To ważna informacja dla rodziców! Czy wiecie, że zwykła szklanka jest w stanie uratować życie waszego dziecka? Wykonanie tzw. testu szklanki może pomóc trafnie zdiagnozować jedną z groźniejszych chorób, w przypadku której najważniejszy jest czas reakcji. Pokazujemy jak go wykonać.

spis treści

1. Podstępna choroba

Czy wiecie, że zwykła szklanka może uratować życie Waszego dziecka?

Tymi słowami Katarzyna Dyńska-Kukulska, doktor nauk chemicznych i prezeska Fundacji MatkoweLove rozpoczyna swój wpis na Instagramie.

Kobieta w swoim poście zaznacza, że pierwsze objawy Inwazyjnej Choroby Meningokokowej (IChM) przypominają zwykłe infekcje, stąd jej diagnostyka w początkowej fazie jest trudna. Sam przebieg choroby jest bardzo gwałtowny, dlatego kluczowe jest szybkie rozpoznanie i natychmiastowe leczenie.

Katarzyna Dyńska-Kukulska przekonuje, że zwykła szklanka, może stać się narzędziem do szybkiej diagnostyki wysypki wybroczynowej, która może zwiastować Inwazyjną Chorobę Meningokokową (IChM).

2. Jak wykonać test szklanki?

Ten przedmiot może uratować życie twojego dziecka
Ten przedmiot może uratować życie twojego dziecka (Facebook)

Jak to działa?

Aby sprawdzić, czy wysypka na ciele malucha jest objawem zakażenia meningokokami, należy przyłożyć zwykłą przezroczystą szklankę do miejsca, w którym pojawiły się zmiany skórne. Jeżeli po dociśnięciu szklanki do skóry plamki nadal są czerwone, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Oznacza to bowiem, że u twojego dziecka rozwija się Inwazyjna Choroba Meningokokowa.

Jak twierdzą lekarze, w tej sytuacji liczy się każda minuta, gdyż zakażenie może zakończyć się śmiercią dziecka nawet przed upływem 24 godzin.

3. Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej

Inwazyjna Choroba Meningokokowa to ciężkie zakażenie, które przebiega zwykle jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsa, ale również jako połączenie tych dwóch chorób. Okres wylęgania tej choroby to od 2 do 7 dni.

U małych dzieci najczęstsze objawy to:

  • gorączka,

  • wymioty,

  • brak apetytu,

  • nadmierna senność,

  • niepokój i rozdrażnienie.

Poza tym u chorych często występują wybroczyny na skórze - wykwity skórne w postaci małych, czerwonych lub fioletowych plamek. W przypadku IChM objawy szybko się nasilają, pacjenci skarżą się na sztywność karku, osłabienie, zaburzenia świadomości, a czasem dochodzi nawet do utraty przytomności. W ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych niepokojących objawów może dojść do stanu zagrożenia życia.

Inwazyjną Chorobę Meningokokową leczy się w szpitalu, poprzez podanie antybiotyków. Im wcześniej dojdzie do rozpoznania zakażenia meningokokami, tym skuteczniejsza jest terapia.

Skuteczną metodą ochrony przed IChM jest szczepienie. Od lat na rynku dostępne są szczepionki przeciw meningokokom. Niestety, nie są one refundowane. Poza tym osoby, które miały kontakt z chorymi powinny profilaktycznie przyjąć antybiotyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze