Uwaga na plastikowe zabawki. Przenoszą chorobotwórcze wirusy - dowodzą naukowcy

Zabawki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia dzieci, ponieważ magazynują chorobotwórcze wirusy – alarmują eksperci.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia testowali zabawki wykonane z tworzyw sztucznych. Sprawdzali, jak długo na tego typu zabawkach mogą przetrwać chorobotwórcze wirusy. Doszli do wniosku, że zarazki powodujące takie choroby jak grypa, mogą pozostać na zabawkach wystarczająco długo, by spowodować zakażenie.

To nie pierwsze takie badania. Wcześniej podobne analizy naukowcy prowadzili w przedszkolach, ośrodkach dziennej opieki nad dziećmi oraz przychodniach. Choć stwierdzili, że największym skupiskiem wirusów są placówki edukacyjne, nie wiedzieli, jak długo wirusy mogą przeżyć. W rezultacie trudno było ocenić potencjalne ryzyko infekcji oraz zaplanować działania prewencyjne.

Podczas najnowszych badań skupiono się głównie na wirusach grypy oraz koronowirusach, które mogą prowadzić do ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS) lub zespołu MERS. 

 

Jak się okazuje, wirusy otoczkowe, czyli takie, które posiadają ochronną warstwę zewnętrzną pomagającą im przeżyć, przetrwały na powierzchni zabawek nawet 24 godziny, przy czym wilgotność powietrza wynosiła 60 procent. Przy wilgotności na poziomie 40 procent, przebywały na powierzchni zabawki 10 godzin.

Do swoich analiz naukowcy wykorzystali wirus z otoczką o nazwie bakteriofag, infekujący bakterie. Umieścili go na plastikowej zabawce, a tę z kolei w kontrolowanych warunkach.

Pierwszą próbę przeprowadzono w temperaturze 22 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza 40 procent, drugą – w temperaturze 22 stopni, ale o wilgotności powietrza 60 procent.

Okazało się, że w wysokiej wilgotności powietrza na zabawce pozostał 1 procent wirusa. W temperaturze 22 stopni i 40-procentowej wilgotności wirus zachowywał się mniej stabilnie i pozostał na powierzchni zabawki w ilości 0,01 procent.

  • Wydaje się, że to niewiele – mówi kierownik badań Richard Bearden. - Jednak w odpowiednich warunkach wirus jest w stanie szybko się odbudować. Dlatego jest taki niebezpieczny.

  • Większość rodziców nie zastanawia się nad tym, że na zabawkach mogą znajdować się wirusy – mówi Bearden. - Uważają, że dzieci zarażają się tylko i wyłącznie poprzez kontakt z rówieśnikami.

  • Tymczasem choroby zakaźne narażone są także poprzez kontakt z zabawkami, ponieważ stale wkładają coś do buzi, a ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty – dodaje Bearden.

Badania ukazały się w "The Pediatric Infectious Disease Journal".

Ewa Rycerz, 9 miesięcy temu

Zakupy dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 8 godzin temu

4
Artykuły Zakupy dla malucha
Zakupy dla malucha

Wybierz odpowiednie buty dla dziecka

wyobraźnią i niezaspokojoną ciekawością świata, jest ono w stanie wydreptać dystans równy kilku dobrym kilometrom. Odpowiednio dobrane dla malucha (...) produkty marki BARTEK. Cechy dobrego obuwia Wybierając w sklepie buty dla malucha,...

Zakupy dla malucha

ToGo - wielofunkcyjna zawieszka

Materiały prasowe Na rynku produktów dla dzieci pojawił się ostatnio nowy gadżet. To pomysłowa zawieszka, która ułatwi ci spacery z pociechą o każdej porze roku. Sprawdzi się zarówno do przypięcia rękawiczek, przymocowania kocyka w łóżeczku czy zasłonki...

Zakupy dla malucha

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki interaktywne potrafią na dłużej skupić uwagę dziecka. Kupując zabawki warto sprawdzić atest.

Zakupy dla malucha

Szczoteczka do zębów dla dziecka

Szczoteczka do zębów dla dziecka

Rodzaj szczoteczki do zębów dla malucha Każdy członek rodziny powienien mieć własną szczoteczkę do zębów. Na rynku jest ogromny wybór akcesoriów

Zakupy dla malucha

Gry na logikę dla dzieci

Gry na logikę dla dzieci

Gry logiczne zmuszają dziecko do użycia myślenia, a dokładniej - zasad dedukcji, w celu rozwiązania zagadki.

Zakupy dla malucha

Laptop edukacyjny

Laptop edukacyjny

Zakup laptopa dla dziecka wcale nie jest taką prostą sprawą. Istnieją urządzenia elektroniczne, które są dużo tańsze niż ich wersje dla dorosłych, jednak jedynie naśladują niektóre funkcje dostępne w standardowym laptopie.

Zakupy dla malucha

Lalki dla dziecka

Lalki dla dziecka

W sklepach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów lalek dla dzieci, dlatego też wybranie idealnej zabawki dla dziewczynki lub chłopca może wydawać się nie lada wyzwaniem. Do wyboru mamy lalki mówiące, chodzące, a nawet siusiające. Na szczęście kupowanie...

Zakupy dla malucha

Sprawdzone sposoby na oszczędzenie na dziecku

Sprawdzone sposoby na oszczędzenie na dziecku

, zobaczysz, czego rzeczywiście potrzebuje, a czego nie. Na zakupy dla malucha warto wybrać się z doświadczoną mamą, która będzie potrafiła wskazać niezbędne akcesoria i produkty. Kup uniwersalny fotelik samochodowy Nosidełka...