Utrzymując stałą wagę ciała uchronisz się przed cukrzycą typu 2
Najnowsze badania dowodzą, że utrzymanie stałej wagi przez osoby w średnim wieku może zapobiec cukrzycy, nawet u osób z umiarkowaną nadwagą.
Cukrzyca typu 2 jest globalnym problemem zdrowotnym, który dotyka około 414 milionów dorosłych osób na świecie. Choroba rozwija się przez wiele lat, ponieważ zdolność organizmu do wchłonięcia i metabolizmu cukru i węglowodanów maleje wraz z wiekiem.
Wynika to głównie ze złej diety, braku ruchu i palenia papierosów, ale też geny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju schorzenia.
Należy pamiętać, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która ma wpływ na rozwój innych poważnych schorzeń, często wymagających leczenia przez całe życie. Choroba obniża też jakość życia danej osoby i obciąża służbę zdrowia.
Powszechnie wiadomo, że nadwaga jest silnie związana z rozwojem cukrzycy typu 2 i że otyłe osoby, które postanawiają stracić na wadze, zaczynają ćwiczyć i poprawiają dietę, mogą w ten sposób znacznie obniżyć ryzyko jej wystąpienia.
Kampanie dotyczące zdrowia publicznego koncentrują się właśnie na identyfikacji i leczeniu osób z wysokim ryzykiem cukrzycy, u których zdiagnozowano otyłość i wysoki poziom cukru we krwi. Warto jednak zastanowić się, czy inne strategie mogą być skuteczniejsze w zapobieganiu występowania nowych przypadków cukrzycy.
W badaniu wzięło udział ponad 30 tys. osób w wieku od 30 do 60 lat z Västerbotten w północnej Szwecji. Uczestników zważono i zmierzono im poziom cukru we krwi na początku badania i ponowie po upływie 10 lat.
ZOBACZ TAKŻE:
Dzięki temu naukowcy chcieli sprawdzić, czy aspekt zmiany wagi wraz z upływem lat może dostarczyć nowych informacji na temat cukrzycy. Ponadto, naukowcy chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, jaki wpływ na ryzyko cukrzycy mają duże wahania masy ciała.
Na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI) stwierdzono, że ponad jedna trzecia osób miała nadwagę, a jedna dziesiąta była otyła. Co jest zrozumiałe, ponieważ przybieranie na wadze w średnim wieku jest zjawiskiem normalnym.
Naukowcy odkryli też, że po 10 latach zaledwie jedna trzecia osób zachowała tę samą wagę, tylko połowa z nich przytyła, a co szósta osoba schudła. Porównując te wyniki z występowaniem u uczestników nowo zdiagnozowanej cukrzycy po 10 latach, okazało się, że ci, którzy utrzymali swoją wagę, mieli niższe ryzyko cukrzycy niż osoby, które przytyły. Dotyczyło to zarówno osób z normalną wagą, jak i tych z lekką nadwagą.