Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Urodziłam dziecko, a teraz wypadają mi włosy! Co robić?

Avatar placeholder
10.04.2017 09:03
Urodziłam dziecko, a teraz wypadają mi włosy! Co robić?
Urodziłam dziecko, a teraz wypadają mi włosy! Co robić?

Z nadmiernym wypadaniem włosów boryka się prawie każda świeżo upieczona mama. Problem ten najczęściej pojawia się około trzeciego miesiąca po porodzie i bywa bardzo dokuczliwy, zwłaszcza jeśli włosy wypadają garściami, pozostają na poduszce i zatykają odpływ w wannie, a na głowie widać delikatne ubytki. Jak wtedy postępować?

spis treści

1. Przede wszystkim – nie panikuj!

Wypadanie włosów po porodzie, nazywane również łysieniem poporodowym, brzmi groźnie. Jest to jednak przypadłość, która dotyczy prawie każdej kobiety po porodzie, więc każda z pań musi przetrwać ten trudny czas. Proces ten uaktywnia się z powodu tzw. burzy hormonalnej. W okresie ciąży kobiety cieszą się pięknymi, grubymi i lśniącymi włosami. Dzieje się tak na skutek podwyższonego poziomu estrogenu, który hamuje wypadanie włosów. Po porodzie następuje nagły spadek hormonu, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów. Tracimy bowiem włosy, które powinny wypaść w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży oraz włosy, które w sposób naturalny powinny wypaść właśnie w tym czasie – stąd wrażenie utraty dużej ilości włosów.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

2. Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Problem z wypadającymi włosami powinien zniknąć samoistnie po ustabilizowaniu hormonów, jednak pozostawiony bez wspomagania może trwać od 3 do nawet 10 lat! Ciężko jest siedzieć bezczynnie i patrzeć na wszechobecne kępki włosów, dlatego wiele kobiet stara się walczyć z tą przypadłością. W jaki sposób dbać w tym czasie o włosy? Przede wszystkim nie należy ich dodatkowo obciążać ani osłabiać. Trzeba ograniczyć stosowanie wszelkich środków stylizujących, nie poddawać się inwazyjnym zabiegom (np. trwałej ondulacji) i nie farbować włosów. Warto wspomóc się również preparatami doustnymi oraz kosmetykami aptecznymi dedykowanymi specjalnie dla świeżo upieczonych mam.

3. Pielęgnacja włosów po urodzeniu dziecka

To czas na pielęgnację! Warto zaopatrzyć się w odżywcze i odbudowujące kosmetyki: maski, odżywki, szampony, balsamy oraz lotiony do wcierania w skórę głowy. Istnieją specjalne serie kosmetyków do osłabionych włosów, które nawilżają i wzmacniają włosy.

Ważny jest również masaż głowy, który najlepiej wykonywać podczas mycia, co umożliwi wniknięcie składników w łodygi włosów i pobudzi je do wzrostu. Co najmniej raz w tygodniu można stosować silnie regenerującą maskę, którą należy wmasować we włosy i pozostawić na ok. 15 minut. Dodatkowo, dla wzmocnienia efektu, głowę można owinąć ręcznikiem. Niektóre kobiety cenią sobie ampułki wzmacniające, lotiony i preparaty w płynie, które są wcierane w skórę głowy, dzięki czemu odbudowują cebulki włosów i powstrzymują proces ich wypadania.

Aby wspomóc regenerację włosów, można zdecydować się na suplementację. Należy jednak być czujnym, ponieważ wiele produktów dostępnych na rynku przeznaczonych jest wyłącznie dla kobiet, które nie karmią piersią. Kobiety w okresie laktacji powinny zatem ostrożnie dobierać preparaty, po wcześniejszym zapoznaniu się z ulotką lub konsultacji z farmaceutą. Nie wszystkie składniki aktywne przenikają do mleka matki, dlatego warto szukać preparatów rekomendowanych dla kobiet karmiących.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów dużą rolę odgrywa też jadłospis. Dieta bogata w witaminy i składniki mineralne może zlikwidować ten problem, ale również rozdwajanie się, kruchość czy też łamliwość włosów po ciąży.

4. Kiedy jest konieczna wizyta u lekarza?

Jeśli minęło więcej niż dziewięć miesięcy i mimo wypróbowania powyższych metod nadal zauważasz wzmożone wypadanie włosów lub jeśli pojawią się wyraźne łyse miejsca, udaj się na konsultację lekarską. Najpierw możesz odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który powinien zlecić podstawowe badania. Następnie można udać się do trychologa – specjalisty od schorzeń skóry głowy, wypadania włosów i łysienia.

Polecane dla Ciebie