Urodziła dziecko w wieku 72 lat. Opowiada o trudach macierzyństwa
Daljinder Kaur została matką w wieku 72 lat. Teraz po prawie dwóch latach od porodu opowiada jak bardzo zmieniło się jej życie.
1. Zapłodnienie in vitro
Daljinder Kaur i jej mąż Mohinder Singh Gill przez długi czas starali się o dziecko. Gdy Daljinder przeszła menopauzę małżonkowie porzucili marzenia o posiadaniu własnego potomstwa. Wszystko zmieniło się, gdy małżeństwo odziedziczyło trochę ziemi i ich dochody znacznie wzrosły.
Daljinder zobaczyła reklamę klinki leczenia niepłodności i postanowiła skorzystać z jej usług. Bardzo chciała mieć własne dziecko. Kobieta poddała się leczeniu w klinice i w 2016 roku urodziła zdrowe dziecko - syna Armana. Sam poród był wiekim wyzwaniem dla organizmu 72-letniej kobiety. Daljinder uważa, że dziecko jest błogosławieństwem dla ich rodziny, ale opieka nad nim jest bardzo wyczerpująca.
2. Trudna opieka nad dzieckiem
Daljinder ma teraz prawie 75 lat, jej mąż jest już po osiemdziesiątce. Ich stan zdrowia bardzo utrudnia prawidłową opiekę nad dzieckiem. Daljinder cierpi z powodu niskiego ciśnienia krwi i osłabienia stawów. Ma problem z noszeniem syna na rękach, a opieka nad nim bardzo ją wyczerpuje.
Daljinder miała też problemy z karmieniem dziecka. Mimo że urodził się z prawidłową wagę, potem zaczął chudnąć. Do tej pory chłopczyk ma niedowagę i jest mniejszy niż dzieci w jego wieku. Lekarze jednak uspokajają kobietę i przekonują, że syn w końcu przytyje.
Daljinder w wywiadach mówi, że czuje się wyczerpana i odpoczywa jedynie podczas snu. Ona i jej mąż chorują z powodu swojego wieku, ale starają się opiekować synem najlepiej jak to możliwe. Większość pracy przy dziecku wykonuje Daljinder, ponieważ jej mąż nie ma już tyle siły. Małżeństwo nie korzysta z pomocy niani.
Mimo trudności Daljinder nie żałuje późnego macierzyństwa.
3. Kontrowersje wokół ciąży
Wieść o ciąży 72-latki wywołała gorącą dyskusję w środowisku lekarskim. Większość lekarzy stwierdziła, że zapłodnienie in vitro przeprowadzone u kobiety po menopauzie jest etycznie niedopuszczalne.
Doktor Anurag Bishnoi, który opiekował się kobietą podczas zapłodnienia i ciąży broni swojego stanowiska, mówiąc, że kobiety po menopauzie, które chcą urodzić dziecko powinny mieć taką możliwość.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl