8 z 9Polska
W Polsce urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Zazwyczaj zaczyna się od porodu, ale przyszła mama może skorzystać z niego już na 6 tygodni przed urodzeniem dziecka. Może także skrócić urlop macierzyński i wrócić do pracy wcześniej, czyli po 14 tygodniach, ale pod warunkiem, że pozostałe 6 tygodni przejmie tata.
Po macierzyńskim przysługuje 32 tygodniowy, dobrowolny urlop rodzicielski. Rodzice mogą się nim dzielić na wiele różnych sposobów. Można go wykorzystać jednorazowo albo w czterech częściach. Ostatnią należy wykorzystać maksymalnie do momentu, w którym dziecko kończy sześć lat. Ojcom przysługuje 14 dni tzw. ojcowskiego.
Rodzice w Polsce nie mogą narzekać na ilość dni wolnych w ramach urlopów, ale nie możemy równać się z krajami skandynawskimi pod względem pakietów socjalnych. Marzeniem polskich rodziców byłoby zagwarantowanie przez państwo bezpłatnego miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają prywatne, które są dość kosztowne.
Z radością przyjęliby wieść, że prywatne przedszkola, tak jak w Finlandii, są dofinansowywane. Niestety te dzieci, które w Polsce nie dostaną się do żłobka ani przedszkola, spędzają czas z opiekunką.