Trwa ładowanie...

Upały w ciąży

Avatar placeholder
18.09.2014 13:56
Upały w ciąży
Upały w ciąży

Gorące letnie miesiące są trudne zwłaszcza dla przyszłych mam. Czynniki takie, jak słońce, wysokie temperatury bardzo często powodują różnego rodzaju dolegliwości. Największe kłopoty mają kobiety w końcowym okresie ciąży. Wszystko to dlatego, że w gorące dni, przy wysokiej temperaturze zwiększa się ciśnienie krwi, które może spowodować odklejenie się łożyska. W związku z czym wiele kobiet zastanawia się, jak przetrwać ten czas. Oto kilka rad, aby przetrwać upalne dni.

1. Dolegliwości kobiet w ciąży podczas upałów

Jak już zostało wspomniane wcześniej, ciężarnym kobietom, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, niekiedy bardzo ciężko jest znieść upalne dni. Spowodowane jest to tym, że upały

wywołują różne dolegliwości. Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy: puchnięcie nóg, zasłabnięcia, nadmierne pocenie się, plamy i przebarwienia. Omdlenia podczas upałów zdarzają się nie tylko kobietom ciężarnym, ale to one są na nie najbardziej narażone. Dzieje się tak, ponieważ serce wykonuje większy wysiłek, a tym samym przepompowuje więcej krwi. Dlatego, jeśli tylko robi nam się słabo, należy spryskać twarz wodą, pochylić ją do dołu i wziąć głębokie wdechy.

Kolejna dolegliwość, czyli nadmierne pocenie się w ciąży jest wywołane tym, że organizm kobiety wytwarza więcej ciepła. Sprawia to, że więcej się pocimy. Dlatego należy nosić ubrania bawełniane lub lekkie i zwiewne. Można stosować także różnego rodzaju dezodoranty i antyperspiranty. Podczas ciąży występują również problemy ze skórą. Przyczyną wywołującą zmiany na skórze są promienie słoneczne, które powodują ciemnienie naskórka. Dlatego zawsze przed wyjściem należy smarować twarz kremami ochronnymi.

2. Sposoby na upały w ciąży

Zobacz film: "Woda mineralna czy źródlana?"

Pierwszą i chyba najważniejszą rzeczą jest noszenie butelki z wodą. Należy mieć ją zawsze przy sobie. Ważne jest również, aby woda była niegazowana. Innymi skutecznie gaszącymi pragnienie napojami są soki oraz różnego rodzaju herbaty. Należy pamiętać także, aby mieć ze sobą pojemnik z wodą kosmetyczną i nasączone chusteczki higieniczne. Spryskiwanie wodą np. dekoltu przynosi ogromną ulgę podczas upałów. Nie należy wystawiać się na słońce zwłaszcza pomiędzy godziną 11:00 a 15:00, ponieważ promieniowanie jest wtedy najmocniejsze. Przed wyjściem należy także pamiętać, aby nasmarować się kremem z filtrem ochronnym.

Innym sposobem na upalne dni są kąpiele. Można je brać nawet kilka razy dziennie. Takie kąpiele przynoszą ulgę obrzękłym i obolałym nogom. Wskazane jest również pływanie. Woda chłodzi i orzeźwia, ale też relaksuje, uspokaja i poprawia kondycję. Korzystanie z basenów publicznych jest jak najbardziej wskazane. Należy jednak uważać, aby ktoś niechcący nie uderzył ciężarnej i aby nie nabawić się grzybicy, która jest uciążliwa, ale na szczęście nieszkodliwa dla płodu. Na spuchnięte i obolałe nogi dobra jest kąpiel z solą, ale też smarowanie stóp bądź nóg żelami o właściwościach chłodzących. Szczególnie polecane są te z wyciągiem z kasztanowca. Podczas upałów niewskazane jest noszenie skarpet, a obuwie musi być wygodne, najlepiej na płaskiej podeszwie i o jeden rozmiar większe.

W ciąży, w tak ciepłe dni, puchną również palce u rąk i wtedy najlepiej nie nosić biżuterii. Na otarcia należy stosować talk lub puder. Istotne jest też noszenie odpowiedniego ubrania. Podczas upału nie może być ono uciskowe, zwłaszcza z włóknami syntetycznymi. Najlepiej spisują się ubrania bawełniane. Różnego rodzaju sukienki i tuniki muszą być lekkie zwiewne i luźne, najlepiej w jasnych kolorach – wszystko po to, by nie przyciągały słońca. Ważne jest też nakrycie głowy. Najlepszy będzie kapelusz, który ochroni głowę oraz da cień twarzy. Ostatnią sprawą jest klimatyzacja. Kobietom w ciąży można korzystać z klimatyzacji tylko, jeśli będą przestrzegać ważnych zasad. Bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz – należy ją ustawić na minimum 26°C. Należy też uważać na to, gdzie jest skierowany nawiew. Idealnie będzie, jeśli skierujemy go na sufit, ponieważ powietrze będzie odbijać się od niego i powoli rozchodzić się równomiernie na całe pomieszczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze