Trwa ładowanie...

UOKiK zajął się placami zabaw. Największym zagrożeniem dla dzieci jest twarda nawierzchnia

 Maria Krasicka
oprac. Maria Krasicka 06.05.2022 16:56
UOKiK zajął się placami zabaw. Największym zagrożeniem dla dzieci jest twarda nawierzchnia
UOKiK zajął się placami zabaw. Największym zagrożeniem dla dzieci jest twarda nawierzchnia (EastNews)

UOKiK przygotował poradnik dla rodziców dotyczący bezpieczeństwa na placach zabaw. Jak się okazuje, największym zagrożeniem dla bawiących się dzieci są upadki na twardą nawierzchnię. Dlatego też, przed wpuszczeniem dziecka na urządzenia, należy sprawdzać stabilność i przymocowanie do podłoża. "W miarę możliwości wypróbuj je sam" – zaleca Urząd.

spis treści

1. Serwis o placach zabaw dla dzieci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w komunikacie z 6 maja przyznał, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa placów zabaw nie leżą w jego kompetencji, ale niewiele jest publikacji czy stron internetowych poświęconych tej tematyce.

"Dlatego Urząd, w trosce o najmłodszych konsumentów, postanowił wypełnić tę lukę i przygotował serwis z praktycznymi informacjami i poradami dla rodziców oraz zarządców i właścicieli placów zabaw" - wskazano.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi"

W informacji Urząd przytoczył kilka porad ze strony edukacyjnej. Zwrócił jednocześnie uwagę, że największe zagrożenie dla bawiących się dzieci to upadki na twardą nawierzchnię.

"Najbezpieczniejsze są materiały syntetyczne (np. guma) czy naturalne (jak piasek, żwir, wióry drzewne)" - wymienił UOKiK.

2. Dbanie o bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw

Dlatego też urządzenia znajdujące się na placu zabaw powinny być dobrze przymocowane do podłoża i stabilne np. podczas stania, huśtania się czy skakania dziecka.

"W miarę możliwości wypróbuj je sam – potrząśnij, dotknij ich powierzchni, zwróć uwagę na ostre krawędzie" - radzi Urząd.

Niektóre urządzenia mogą być niedostosowane do wieku dzieci
Niektóre urządzenia mogą być niedostosowane do wieku dzieci (EastNews)

Ponadto niektóre sprzęty mogą okazać się niedostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Jeśli nie jest ono w stanie samodzielnie wdrapać się na urządzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że również nie zejdzie z niego w bezpieczny sposób.

"Jeśli zauważysz, że na placu zabaw nie jest bezpiecznie – nie naprawiaj sam sprzętów. Najlepiej poinformuj inspektorat nadzoru budowlanego w twoim powiecie" - napisano.

Urządzenia nie powinny mieć szczelin i otworów, w których mogą zakleszczyć się głowa, kończyny lub palce. Przypomniano, że nie należy przywiązywać do urządzeń sznurków, tasiemek, smyczy czy ubrań.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze