Ulewanie u niemowlaka - poznaj sprawdzone sposoby aby poradzić sobie z problemem

Artykuł sponsorowany

Ulewanie to cofanie się do jamy ustnej pokarmu połkniętego przez niemowlę podczas karmienia. To częsta przypadłość, która dotyka nawet 90 procent noworodków i niemowląt w 2. miesiącu życia. U większości dzieci problem ten ustępuje zanim maluszek ukończy 1. rok życia.

Głównym powodem ulewania jest niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlęcia. Przyczyną może być także niewłaściwa technika karmienia piersią lub zbyt łapczywe pobieranie pokarmu i łykanie powietrza przez maluszka. Poprawa techniki przystawiania do piersi i spokojna atmosfera podczas karmienia mogą być pomocne w zapobieganiu ulewaniom.

Ulewanie u niemowląt - dowiedz się więcej w serwisie bebiklub.pl

Ulewanie u niemowląt – sposoby na dolegliwość

Istnieje wiele przekonań na temat tego, co może powodować ulewanie. Jeśli karmisz piersią, najprawdopodobniej należy popracować nad techniką, aby ulewanie tak bardzo nie męczyło maluszka.

Karm dziecko piersią „na żądanie”

Regularne karmienia zapobiegają przejadaniu się dziecka, co redukuje liczbę ulewań u niemowlaka. Apetyt maluszka najczęściej właściwe wskazuje ilość pokarmu, której potrzebuje. W pierwszych tygodniach życia noworodek domaga się karmień nawet co godzinę. Z wiekiem liczba karmień zmniejsza się do około 8 na dobę. Przystawiaj dziecko regularnie do piersi, ponieważ w ten sposób zaspokajasz nie tylko głód i pragnienie, ale także potrzebę bliskości.

Postaw na właściwą technikę karmienia piersią

Jedyną z częstszych przyczyn ulewania u niemowląt jest niewłaściwa technika karmienia piersią. Przystawiając dziecko do piersi zadbaj, aby było ułożone w odpowiedniej pozycji, najlepiej półleżącej. Zapewnij sobie podparcie dla pleców. Dziecko powinno być przytulone swoim brzuszkiem do Twojego brzucha.

Jeśli jest Ci komfortowo, powinnaś zwrócić uwagę na sposób przystawienia dziecka do piersi. Chwyć pierś czterema palcami od spodu, a kciukiem delikatnie uciśnij brodawkę. Skieruj ją w stronę buźki dziecka, muśnij usta, a dziecko samo chwyci brodawkę. Wsłuchaj się w odgłosy ssania i połykania – powinny być wyraźne i miarowe.

Pamiętaj o odbijaniu po każdym karmieniu

Karm dziecko do momentu, w którym samo nie puści piersi. Gdy zakończysz karmienie piersią zadbaj, aby dziecku się odbiło. Prawidłowe odbijanie poprawia komfort i samopoczucie dziecka. To także skuteczny sposób na poradzenie sobie z ulewaniem u niemowlaka.

Odbijanie jest niezbędne, ponieważ w trakcie ssania piersi przez dziecko połyka ono nie tylko Twoje mleko, ale także powietrze. Dzięki odbijaniu połknięte powietrze może „uciec” z brzuszka. Jeśli nie karmisz piersią lub czasem podajesz dziecku pokarm w butelce, wybierz odpowiednie akcesoria. Na rynku dostępne są antykolkowe butelki, które uniemożliwiają połykanie powietrza przez dziecko.

Czy ulewanie jest niebezpieczne?

Ulewanie uważa się za fizjologiczną „przypadłość” wieku niemowlęcego, z której dziecko wyrasta. Dlatego nie ma powodu do niepokoju, jeśli ulewający maluszek prawidłowo rośnie i się rozwija. Alarmujące są bardzo uporczywe ulewania czy wymioty, które mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym lub alergii pokarmowej. Jeśli zaobserwujesz je u Twojego dziecka, warto zasięgnąć porady lekarza.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Alergia na mleko krowie u dzieci

Artykuł sponsorowany Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu dzieciństwa,...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią gwarantuje niemowlęciu naturalną odporność i tworzy między dzieckiem, a matką szczególną więź. Karmienie piersią jest zalecane (...) wzrostowe oraz różne składniki odżywcze potrzebne...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie eko

Karmienie eko, czyli naturalne, jest ostatnio znowu na topie. Karmienie piersią, a szczególnie karmienie i noszenie dziecka w chuście, zwiększa (...) , czyli tego, który płacz i mina znaczą „głód". Karmienie...

Karmienie niemowlęcia

Krzesełko Chicco Polly Magic

Krzesełko Chicco Polly Magic

Chicco Polly Magic może być wykorzystywane zarówno jako leżaczek dla noworodka, jak i krzesełko do karmienia starszyego dziecka.

Karmienie niemowlęcia

Odpowiednia bielizna do karmienia

Odpowiednia bielizna do karmienia

Bielizna podczas karmienia piersią to przede wszystkim dobrze dobrany stanik do karmienia. Piersi w okresie laktacji są zwykle większe niż normalnie, niezbędny więc staje się biustonosz dopasowany do ich obecnego rozmiaru.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele z nich ma twardy (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką

Karmienie butelką wymaga większej rozwagi ze strony świeżo upieczonej mamy niż karmienie piersią. Dziecko karmione piersią naturalnie otrzymuje taką (...) ilość pokarmi, jakiej potrzebuje. Przy karmieniu...