Trwa ładowanie...

Uczniowie nie wytrzymali. Pokazali zdjęcia z e-dzienników w sieci

Avatar placeholder
18.10.2023 07:53
Uczniowie narzekają na nadmiar sprawdzianów i prac domowych. Czują się zmęczeni i przytłoczeni szkołą
Uczniowie narzekają na nadmiar sprawdzianów i prac domowych. Czują się zmęczeni i przytłoczeni szkołą (East News / Twitter)

Dzieci uczące się w szkołach już narzekają na nadmiar prac domowych i sprawdzianów. Niektórzy niezadowolone głosy biorą z przymrużeniem oka, ale zdjęcia z dziennika elektronicznego pokazują, dlaczego uczniowie mogą czuć się przemęczeni.

spis treści

1. Nadmiar prac domowych

Technologia oferuje wiele udogodnień, również dla uczniów. Przydatne informacje można znaleźć w sieci, a dat sprawdzianów nie trzeba notować w zeszytach, bo można je znaleźć w dziennikach elektronicznych.

Można odnieść wrażenie, że nauka w szkole przebiega znacznie łatwiej niż jeszcze kilkanaście lat temu, a dzieci nie mają powodów, by narzekać. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna.

Uczniowie chętnie dzielą się zdjęciami z dzienników elektronicznych i narzekają na liczby sprawdzianów, prac klasowych i zadań domowych. Skarżą się, że nadmiar obowiązków kompletnie ich przytłacza.

2. Niezadowolone głosy

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

W dobie internetu i technologicznych udogodnień wciąż towarzyszą problemy z przeszłości. Większość szkół układa plan zajęć tak, by lekcje kończyły się około godziny 16:00, a nauczyciele zadają, ile się da, by w porę przerobić materiał.

Opuszczenie budynku szkoły, dla uczniów nie oznacza więc kresu nauki, bo po obiedzie trzeba usiąść do książek, odrobić zadania domowe, napisać rozprawki, nauczyć się na sprawdziany oraz klasówki, a na koniec uporać się z lekturami.

Niezadowolone dzieci twierdzą, że nawał prac domowych je przytłacza, czują się przemęczone, a do tego brakuje im czasu na realizację swoich pasji oraz odpoczynek. Dobrze więc, że na podorędziu mają internet i nie trzeba już szperać w katalogach bibliotecznych.

Nauczyciele nie wydają się szczególnie przejęci narzekaniami swoich uczniów, a każdy z nich traktuje swój przedmiot priorytetowo. Przecież trzeba wyrobić podstawę programową.

3. Prawa ucznia

Zarówno prawa, jak i obowiązki ucznia znajdują się w statucie szkoły. Tam można znaleźć informacje na temat tego ile sprawdzianów i klasówek może odbyć się w jednym tygodniu oraz jakiego materiału powinny dotyczyć.

Do sklasyfikowania na koniec semestru ucznia wystarczą trzy oceny z danego przedmiotu, jeśli jest on realizowany w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Z każdą dodatkową godziną przedmiotu tygodniowo liczba koniecznych ocen wzrasta o jeden.

Tak więc dla przedmiotów realizowanych w wymiarze czterech lub więcej godzin tygodniowo wymagane jest minimum sześć ocen. Zwykle jest ich jednak znacznie więcej, ponieważ nauczyciele na bieżąco sprawdzają wiedzę uczniów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze