Trwa ładowanie...

Typowe błędy przy przechowywaniu jedzenia. Możesz się rozchorować

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 27.12.2023 08:23
Typowe błędy przy przechowywaniu jedzenia. Możesz się rozchorować
Typowe błędy przy przechowywaniu jedzenia. Możesz się rozchorować (East News)

"Piękne święta to zdrowe święta" - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny i dzieli się sposobami na przechowywanie produktów żywnościowych. Rady te pomocne są zwłaszcza w okresie świątecznym, jak i tuż po jego zakończeniu. To właśnie wtedy lodówki pękają w szwach od nadmiaru jedzenia.

spis treści

1. Bożonarodzeniowe specjały

Jak co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia w wielu domach stoły wprost uginają się od przysmaków, tworząc tym samym prawdziwą ucztę dla zmysłów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest czerwony barszczyk z uszkami, karp, śledzie, bigos wigilijny, ryba po grecku, paszteciki i sałatka jarzynowa. W tym okresie nie brakuje również słodkości: serników, makowców oraz innych domowych ciast.

Przygotowania rozpoczynają się już kilka dni wcześniej, a bożonarodzeniowe specjały zjadamy przez cały świąteczny okres oraz kilka dni po nim. Nic więc dziwnego, że w lodówce brakuje miejsca i trzeba nieźle się nagimnastykować, by wszystkie przysmaki się zmieściły.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 3. Kształtowanie nawyku picia wody"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

2. Przechowywanie żywności

"Niezależnie, czy w lodówce preferujesz ustawianie piramidy, czy układanie puzzli, zawsze oddzielaj surowe mięso, drób i owoce morza od innych produktów" - informuje Główny Inspektorat Sanitarny na facebookowym profilu. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnym przeniesieniem szkodliwych bakterii, które mogą być obecne na artykułach spożywczych pochodzących od zwierząt.

Do wpisu dołączony jest obrazek, na którym znajduje się jeszcze jedna informacja, która dobrze obrazuje radę: "Świeży karp nie jest dobrym towarzystwem dla serniczka".

Niebezpieczne drobnoustroje mogą przyczynić się do wystąpienia zatrucia pokarmowego, a to objawiaja się: dolegliwościami bólowymi brzucha, nudnościami, biegunkami oraz wymiotami, a chyba nikt nie chciałby spędzić świąt i końcówki roku w toalecie.

Gotowanie produktów żywnościowych niszczy toksyny oraz bakterie, dlatego tak ważne jest, aby surowe mięso oraz ryby nie dotykały innych dań czy produktów przed obróbką termiczną. Groźne może być nawet korzystanie z tej samej nieumytej deski do krojenia czy noża. Nie zapominajmy również o higienie rąk oraz o tym, by nie przechowywać żywności zbyt długo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze