Trwa ładowanie...

Tym zdjęciem wywołała burzę. Sfotografowała się z dzieckiem i kieliszkiem

Avatar placeholder
15.02.2023 14:08
W komentarzach na młode mamy posypały się gromy
W komentarzach na młode mamy posypały się gromy (Facebook)

Czy podczas karmienia piersią trzeba całkowicie zrezygnować z alkoholu? Okazuje się, że zdania na ten temat są podzielone. Pewne mamy przyznały, że piły alkohol w czasie karmienia piersią. - Powinniśmy wspierać matki, zamiast atakować je za czerpanie przyjemności z okazjonalnego picia. Matki to też ludzie - twierdzi jedna z nich.

spis treści
Piją alkohol i karmią piersią
Piją alkohol i karmią piersią (Instagram)

1. Czy można pić alkohol podczas karmienia piersią?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Karmienie piersią to okres szczególny w życiu kobiety. To wtedy nawiązuje silną więź z dzieckiem. Decyzję o naturalnym karmieniu każda świeżo upieczona mama powinna podjąć indywidualnie. Jeśli już się na to zdecyduje, musi pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety.

Szczególnie niebezpieczne są w tym okresie wszelkiego typu używki, które przenikają do mleka matki.

Sporo kontrowersji wzbudziło w ostatnim czasie zachowanie aktorki i komiczki Katherine Ryan, która opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie z restauracji. Kobieta trzyma w ramionach malutką córeczkę, a na stole przed nią stoi kieliszek wina.

W komentarzach na kobietę spadła fala krytyki. Oto niektóre z komentarzy internautów.

"Dość picia wina podczas karmienia piersią. Alkohol nie jest zdrowy dla dorosłych, nie mówiąc już o dzieciach".

"Masz małe dziecko i pijesz, oburzające".

Influencerka Jessica Dracup-Holland, która jest mamą bliźniaków, również przyznała, że w czasie, gdy karmiła piersią, lubiła czasami wypić kieliszek wina.

- Po urodzeniu dzieci w lipcu 2019 roku wiedziałam, że całkowite odcięcie się od alkoholu wydaje się nierozsądne. Aby wyrządzić dziecku jakąkolwiek krzywdę, musiałabym wypić ogromną ilość alkoholu, a tego nie robiłam - twierdzi 36-latka cytowana przez "The Sun".

- Opieka nad dziećmi i karmienie piersią to ciężka praca i powinniśmy wspierać matki, które to robią, zamiast atakować je za czerpanie przyjemności z okazjonalnego picia. Matki to też ludzie. Nie możemy być idealnymi ludźmi przez cały czas - dodaje Jessica.

Kobieta przyznaje, że ludzie często negatywnie oceniają jej postawę.

- Mówią, że jestem złą matką, że jestem nieodpowiedzialna. Ale ja wiem, co robię. Słucham lekarzy i dbam o swoje dzieci - podsumowuje Jessica.

2. Alkohol a karmienie piersią

Czy podczas karmienia piersią należy całkowicie zrezygnować z konsumpcji alkoholu?

Otóż okazuje się, że nie. Ważne jednak, by ograniczyć się do "symbolicznych" ilości. Należy mieć świadomość, że alkohol przenika do mleka matki.

- Alkohol wprawdzie przenika do mleka matki, ale kobiety powinny poczekać co najmniej dwie godziny po wypiciu napoju alkoholowego, zanim zaczną karmić piersią lub ściągać mleko. Dzięki temu ich organizm ma więcej czasu, żeby pozbyć się alkoholu - wyjaśnia na Instagramie położna i influencerka Pip Davies.

Potwierdza to Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics - AAP).

"Okazjonalne wypicie drinka jest dopuszczalne, zwłaszcza jeśli kobieta pije po tym, jak nakarmiła dziecko lub odciągnęła mleko" - donosi AAP.

La Leche League International (LLLI), organizacja non-profit zajmująca się promowaniem wiedzy na temat karmienia piersią, zgadza się, że od czasu do czasu wypicie drinka jest dopuszczalne w przypadku kobiet karmiących piersią.

"Alkohol trafia do mleka matki ok. 30 do 60 minut po tym, jak matka go wypije i ok. 60 do 90 minut po wypiciu, jeśli kobieta pije i jednocześnie spożywa posiłek" - informuje LLLI.

W przypadku kobiety ważącej 54 kilogramy musi minąć od dwóch do trzech godzin, aby jej ciało całkowicie wyeliminowało alkohol pochodzący z piwa lub wina, a napój o wysokiej zawartości alkoholu w pełni wyparowuje z jej organizmu po upływie ok. 13 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze