Trwa ładowanie...

Twierdzą, że są bliźniaczkami, choć dzielą je cztery lata. Wideo tłumaczy wszystko

 Karolina Rozmus
11.07.2022 10:01
Czy Michel i JJ faktycznie są bliźniaczkami?
Czy Michel i JJ faktycznie są bliźniaczkami? (TikTok)

Dwie siostry opublikowały na TikToku krótkie wideo, w którym tłumaczą, jak to możliwe, że są bliźniaczkami, mimo że jedna z sióstr urodziła się w 1996 roku, a druga – w 2000 roku. Niektórzy internauci przyznali, że też mają takie rodzeństwo.

spis treści

1. Czy naprawdę są bliźniaczkami?

"W porządku, wiem, że nie jesteśmy prawdziwymi bliźniaczkami. Ale zostałyśmy poczęte w tym samym czasie, z tej samej puli jajeczek, więc to i tak niesamowite" – głosi podpis pod wideo.

Siostry wytłumaczyły w wideo, że obie zostały poczęte dzięki procedurze IVF (ang. in vitro fertilization, zapłodnienie in vitro) w 1996 roku. Michel za sprawą implantacji zapłodnionej komórki urodziła się jeszcze tego samego roku. Jajeczko, z którego pochodzi druga z sióstr, JJ, zostało zamrożone na 3 lata. JJ urodziła się zatem w roku 2000.

"Nazywam moje siostrzenice bliźniaczkami z tego samego powodu" – napisała jedna z użytkowniczek TikToka.

"To szaleństwo wyobrażać sobie, że jedna z was była zamrożona na trzy lata" – dodała inna.

"Rodzice IVF, których dzieci pochodzą z zamrożonych zarodków, żartobliwie określają swoje dzieci bliźniakami" – tłumaczy jedna z mam i dodaje, że jest mamą dwóch córek, które dzielą 4 lata różnicy, ale zostały poczęte w tym samym czasie.

Nie wszystkim jednak to porównanie się spodobało. Jedna z komentujących napisała stanowczo:

"Noszę pod sercem bliźnięta z IVF. Wy jesteście po prostu rodzeństwem".

2. Burza w komentarzach – czy siostry mogą wykorzystać embriony rodziców?

Metoda in vitro opiera się na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych. Po osiągnięciu odpowiedniej fazy rozwoju zarodki są przenoszone do macicy. Z kolei zamrażanie niewykorzystanych zarodków lub niezapłodnionych komórek jajowych umożliwia przechowywanie ich do późniejszego wykorzystania. Tak właśnie zrobili rodzice TikTokerek.

Siostry dodały w wideo, że ich rodzice już od 25 lat mają zamrożone pozostałe jajeczka.

"Więc gdybyśmy chciały, mogłybyśmy użyć embrionów i urodzić nasze własne bliźnięta" – dodają żartobliwie Michel i JJ.

Michel i JJ potwierdzają w komentarzu, że mogłyby wykorzystać zamrożone 25 lat temu embiriony, stając się jednocześnie matkami i rodzeństwem dla swoich dzieci IVF.

"Genetycznie dla takiego dziecka byłybyście rodzeństwem, a nie rodzicami. Możecie ewentualnie zostać surogatkami dla waszych rodziców" – uściśla tę kwestię jedna z internautek.

Pod komentarzem wywiązała się dyskusja, dotykająca również kwestii etycznych związanych z implantacją komórki.

"Och, rozumiem, że to czysta nauka. Ale to drzewo genealogiczne sprawia, że mam w głowie chaos" – podsumowała jedna z użytkowniczek dysputy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze