Nowe badania: trądzik różowaty zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera

Osoby cierpiące na trądzik różowaty mają większe ryzyko zachorowalności na chorobę Alzheimera lub demencję starczą – tak wynika z najnowszych badań duńskich naukowców opublikowanych w "Annals of Neurology".

1. Zależność pomiędzy trądzikiem różowatym a demencją

Duńscy eksperci sprawdzili rejestry zdrowia z lat 1997-2012. W tym czasie ok. 83,5 tysięcy osób powyżej 18 rż. leczyło stany zapalne związane z trądzikiem różowatym.

Pacjentów obserwowano do końca testów, czyli do roku 2012. U ok. 99 tysięcy osób zdiagnozowano demencję, w tym 29 tys. cierpiało na chorobę Alzheimera.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Po przeanalizowaniu wyników badań ok. 5,5 miliona ludzi, naukowcy odkryli, że pojawienie się trądziku różowatego, bardzo popularnego problemu skórnego wśród nastolatków, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 25 proc. Podobnie jest z demencją starczą. Tu ryzyko wzrasta o 7 proc.

Badania wykazały także, że u osób z trądzikiem różowatym, na chorobę Alzheimera bardziej narażone są kobiety. Ryzyko wystąpienia było u nich o 28 proc. wyższe, podczas gdy u mężczyzn wynosiło o 16 proc. więcej.

123rf
123rf

Jaki związek zauważyli eksperci? Choroba Alzheimera powstaje ze stanów zapalnych niszczących komórki mózgowe. Wiąże się to z nagromadzeniem białek odpowiedzialnych za umieranie komórek nerwowych.

Trądzik różowaty natomiast uaktywnia się w wyniku podwyższonego poziomu niektórych protein - tych samych, które są odpowiedzialne za niszczące zaburzenia mózgowe w chorobie Alzheimera i demencji.

Naukowcy podkreślają, że badania przez nich przeprowadzone nie są pierwszymi. Związkiem chorób neurologicznych i trądziku różowatego zajmowano się już wcześniej.  

2. Leczenie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera, inaczej choroba otępienna, najczęściej atakuje osoby w wieku 60-65 lat. Jej objawami są: stopniowa utrata pamięci oraz zdolności poznawczych. Dzieje się tak w związku z zanikiem komórek nerwowych - u osób cierpiących na Alzheimera tempo niszczenia jest zwiększone. W ciągu pierwszych 7-12 lat ginie ich ponad 50 proc.  

Przyczyną choroby są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, np. przebywanie w pomieszczeniach, gdzie używa się metali (aluminium), czy zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy.

W chorobie Alzheimera wyróżnia się trzy stadia:

  • wczesny, w którym dochodzi do chwilowej utraty pamięci i zaburzeń mowy;
  • pośredni, gdzie pacjenci nie są w stanie zapamiętywać żadnych informacji;
  • ciężki - chorzy nie chodzą, ani nie wykonują żadnych innych czynności; mają problemy z połykaniem oraz mową.

Zarówno Alzheimera, jak i trądzik różowaty leczy się tym samym naturalnym antybiotykiem – tetracykliną. Hamuje on stany zapalne, a w przypadku demencji niszczy w mózgu blaszki stworzone z beta-amyloidu i białka tau. To właśnie one w większości przypadków odpowiedzialne są za rozwój choroby.

Dalsze badania pozwolą ustalić, czy leczenie trądziku różowatego u nastolatków może ochronić mózg przed demencją w późniejszych latach.

Przyczynami pojawienia się trądziku tego typu są zaburzenia hormonalne lub dziedziczenie. U nastolatków rozwija się on w okresie dojrzewania. Częściej powstaje on u osób o jasnej karnacji lub u tych zmagających się z pękającymi naczynkami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.