Nowe badania: trądzik różowaty zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera

Osoby cierpiące na trądzik różowaty mają większe ryzyko zachorowalności na chorobę Alzheimera lub demencję starczą – tak wynika z najnowszych badań duńskich naukowców opublikowanych w "Annals of Neurology".

Zależność pomiędzy trądzikiem różowatym a demencją

Duńscy eksperci sprawdzili rejestry zdrowia z lat 1997-2012. W tym czasie ok. 83,5 tysięcy osób powyżej 18 rż. leczyło stany zapalne związane z trądzikiem różowatym.

Polecane wideo:

Pacjentów obserwowano do końca testów, czyli do roku 2012. U ok. 99 tysięcy osób zdiagnozowano demencję, w tym 29 tys. cierpiało na chorobę Alzheimera.

Po przeanalizowaniu wyników badań ok. 5,5 miliona ludzi, naukowcy odkryli, że pojawienie się trądziku różowatego, bardzo popularnego problemu skórnego wśród nastolatków, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 25 proc. Podobnie jest z demencją starczą. Tu ryzyko wzrasta o 7 proc.

Badania wykazały także, że u osób z trądzikiem różowatym, na chorobę Alzheimera bardziej narażone są kobiety. Ryzyko wystąpienia było u nich o 28 proc. wyższe, podczas gdy u mężczyzn wynosiło o 16 proc. więcej.

Jaki związek zauważyli eksperci? Choroba Alzheimera powstaje ze stanów zapalnych niszczących komórki mózgowe. Wiąże się to z nagromadzeniem białek odpowiedzialnych za umieranie komórek nerwowych.

Trądzik różowaty natomiast uaktywnia się w wyniku podwyższonego poziomu niektórych protein - tych samych, które są odpowiedzialne za niszczące zaburzenia mózgowe w chorobie Alzheimera i demencji.

Naukowcy podkreślają, że badania przez nich przeprowadzone nie są pierwszymi. Związkiem chorób neurologicznych i trądziku różowatego zajmowano się już wcześniej.  

Leczenie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera, inaczej choroba otępienna, najczęściej atakuje osoby w wieku 60-65 lat. Jej objawami są: stopniowa utrata pamięci oraz zdolności poznawczych. Dzieje się tak w związku z zanikiem komórek nerwowych - u osób cierpiących na Alzheimera tempo niszczenia jest zwiększone. W ciągu pierwszych 7-12 lat ginie ich ponad 50 proc.  

Przyczyną choroby są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, np. przebywanie w pomieszczeniach, gdzie używa się metali (aluminium), czy zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy.

W chorobie Alzheimera wyróżnia się trzy stadia:

  • wczesny, w którym dochodzi do chwilowej utraty pamięci i zaburzeń mowy;
  • pośredni, gdzie pacjenci nie są w stanie zapamiętywać żadnych informacji;
  • ciężki - chorzy nie chodzą, ani nie wykonują żadnych innych czynności; mają problemy z połykaniem oraz mową.

Zarówno Alzheimera, jak i trądzik różowaty leczy się tym samym naturalnym antybiotykiem – tetracykliną. Hamuje on stany zapalne, a w przypadku demencji niszczy w mózgu blaszki stworzone z beta-amyloidu i białka tau. To właśnie one w większości przypadków odpowiedzialne są za rozwój choroby.

Dalsze badania pozwolą ustalić, czy leczenie trądziku różowatego u nastolatków może ochronić mózg przed demencją w późniejszych latach.

Przyczynami pojawienia się trądziku tego typu są zaburzenia hormonalne lub dziedziczenie. U nastolatków rozwija się on w okresie dojrzewania. Częściej powstaje on u osób o jasnej karnacji lub u tych zmagających się z pękającymi naczynkami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry nastolatka
Pielęgnacja skóry nastolatka

Młoda skóra z niedoskonalościami

Młoda skóra z niedoskonalościami

Problemy nastolatków ze skóra Młode osoby muszą brykać się z wieloma problemami urodowi. Jednym z ich największych wrogów jest trądzik.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najlepsze szczoteczki do zębów

Najlepsze szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębów Wybór szczoteczki dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. W sklepach i drogeriach mamy bardzo duży wybór, nie możemy jednak zdać się na ślepy los.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Makijaż nastolatki

Makijaż nastolatki

Nastolatka z makijażem Każd nastolatka chciałaby wyglądać jak dorosła kobieta, dlatego jak najwcześniej chcałby się malować.

Pielęgnacja skóry nastolatka

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

tę herbatę, a po jej przestygnięciu przetrzesz nią skórę przy użyciu wacika. Aspiryna W aspirynie zawarty jest kwas salicylowy, który stanowi (...) tę należy wymieszać z jogurtem naturalnym i nałożyć na skórę na czas...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Potliwość u nastolatka Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Jak dobrać krem dla dziecka?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Systematyczna i troskliwa pielęgnacja pozwoli zapobiec ewentualnym podrażnieniom (...) się dla swojego dziecka odpowiadał potrzebom, które chcemy zaspokoić. W tym wypadku...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

zbyt dużej ilości makijażu. Fluid nie pozwala skórze oddychać, co w efekcie może sprawić, że na skórze pojawi się jeszcze więcej niedoskonałości. Zdarza (...) się jednak, że nawet dokładna pielęgnacja...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Kosmetyczka nastolatki

Kosmetyczka nastolatki

Kosmetyki dla nastolatki Nastolatki zwykle stosują wiele kosmetyków, dlatego też ich kosmetyczka powinna być w miarę duża.