Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Bezpieczeństwo antybiotykoterapii u dzieci

Avatar placeholder
25.04.2019 12:56
Bezpieczeństwo antybiotykoterapii u dzieci
Bezpieczeństwo antybiotykoterapii u dzieci (123rf)

Antybiotyki to leki stosowane wyłącznie w leczeniu infekcji bakteryjnych, a więc nie są skuteczne w przypadku zakażeń grzybiczych lub wirusowych. Te drugie są w większości przypadków na tyle łagodne, że ich objawy ustępują samoistnie bez zastosowania jakichkolwiek leków.

Zanim lekarz zdecyduje się na przepisanie dziecku antybiotyku, musi upewnić się, że choroba u małego pacjenta jest wynikiem zakażenia bakteryjnego. Należy pamiętać, że antybiotyki stosowane niewłaściwie lub w nadmiarze mogą wiązać się z występowaniem objawów niepożądanych, dlatego powinny być podawane dzieciom zgodnie z zaleceniami pediatry.

spis treści

1. Dawkowanie antybiotyków

Podczas antybiotykoterapii niezwykle ważne jest przyjmowanie leków według zaleceń lekarza. Kolejne dawki antybiotyku powinny być podawane dziecku w odpowiednich odstępach czasowych, by lek miał szansę zadziałać w sposób optymalny. Kluczowe jest także właściwe odmierzenie dawki antybiotyku, jeśli ma postać inną niż tabletka.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

Zmiany w ilości leku mogą bowiem wpływać negatywnie na skuteczność leczenia. Podobnie niekorzystne jest pomijanie lub zmniejszanie dawek antybiotyku, a także skracanie czasu leczenia na własną rękę. Rodzice powinni uświadomić sobie, że nawet po wyraźnej poprawie stanu dziecka nie wolno odstawiać antybiotyku przed zakończeniem leczenia.

Każdy dzień antybiotykoterapii ma znaczenie w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Warto pamiętać, że ustąpienie objawów nie oznacza, że w organizmie nie znajdują się już żadne bakterie odpowiedzialne za infekcję. Bakterie te mogą uodpornić się na antybiotyki, prowadząc do nawrotu choroby.

czytaj też

2. Antybiotyk a wymioty

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego u dziecka w trakcie antybiotykoterapii zdarzają się stosunkowo często. Wielu rodziców nie wie jak się zachować jeżeli dziecko wymiotuje wkrótce po przyjęciu leku.

Jeśli dziecko zwymiotowało natychmiast lub chwilę po podaniu antybiotyku, zwykle najlepszym wyjściem jest ponowne przyjęcie leku. Jeżeli jednak upłynęło co najmniej 20 minut od połknięcia antybiotyku, wskazane jest odczekanie z kolejną dawką do przewidzianej pory kolejnego podania leku.

Decyzja o nie podawaniu drugiej dawki antybiotyku ma swoje uzasadnienie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że lek zdążył się wchłonąć. W takiej sytuacji przyjęcie kolejnej dawki może spowodować przedawkowanie leku lub wystąpienie skutków ubocznych.

Jeżeli wymioty powtarzają się, warto skonsultować się z lekarzem. Być powodem jest nadwrażliwość na dany lek i najlepszym wyjściem będzie zmiana antybiotyku na inny,

3. Osłona przy antybiotyku

Antybiotyki skutecznie zwalczają groźne infekcje bakteryjne, ale niszczą także „dobre bakterie” znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Pożyteczne bakterie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego a także odpornościowego dlatego istotna jest odbudowa flory bakteryjnej organizmu podczas antybiotykoterapii.

Najłatwiej osiągnąć to, przyjmując preparaty osłonowe. Są to produkty zawierające bakterie probiotyczne, które korzystnie wpływają na stan jelit i nie dopuszczają do namnażania się patogenów w obrębie przewodu pokarmowego.

Leki osłonowe należy podawać dzieciom 1-2 godziny po przyjęciu dawki antybiotyku. Zachowanie odstępu czasowego między tymi preparatami ma kluczowe znaczenie dla skuteczności antybiotykoterapii, jednoczesne ich przyjmowanie może bowiem lekko osłabiać działanie antybiotyku.

Podawanie dziecku preparatów osłonowych w czasie leczenia antybiotykiem pozwala uniknąć uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego – bólu brzucha i biegunki. Ten efekt można jednak osiągnąć również za pomocą naturalnych produktów. Wystarczy włączyć do jadłospisu dziecka jogurt zawierający żywe kultury bakterii probiotycznych, które przyczyniają się do przywrócenia prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze