4 z 7Kłamstwo
Przed ogromną sklepową półką pełną kolorowych zabawek stoi kilkulatek. Za rękę trzyma tatę. - Kupisz mi te klocki? - pyta. - Dzisiaj nie. Zrobimy to następnym razem, teraz już chodźmy – odpowiada ojciec. Klocków oczywiście kupić nigdy nie zamierza. Dlaczego więc kłamie?
Jak świat długi i szeroki, kłamstwo jest najpopularniejszą metodą wychowawczą. Oszukują rodzice w Stanach Zjednoczonych, w Polsce, w Chinach. I wszyscy uważają jednocześnie, że niemówienie dzieciom prawdy jest uzasadnione. Od dzieci natomiast oczekują szczerości i prawdomówności.
Według badań do stosowania kłamstwa przyznaje się aż 98 procent rodziców z Chin oraz 84 procent par ze Stanów Zjednoczonych. Można tu wymienić opowiadanie dziecku wymyślonych historii, np. o zębowej wróżce lub kłamanie po to, by wymusić określone zachowania (np. jeśli ze mną nie pójdziesz, to cię zostawię),
Jak się jednak okazuje okłamywanie dziecka, które rodzicom ufa bezgranicznie, może spowodować, że otrzyma ono sprzeczny przekaz. Z jednej przecież strony deklarujemy, że zostawimy dziecko, jeśli będzie płakać, a z drugiej – czekamy aż się uspokoi. Zaburzona zostaje konsekwencja, a dziecko otrzymuje informację, przyłapanym na kłamstwie rodzicom nie zawsze można ufać.
Oprócz tego samo uczy się kłamstwa i manipulacji, biorąc przykład z najbliższych mu osób.