Trwa ładowanie...

To zadanie wykonało tylko 18 proc. uczniów. Sprawdź, czy ty dasz radę

Avatar placeholder
07.02.2024 09:31
To zadanie poprawnie zrobiło tylko 18 proc. uczniów. Sprawdź, czy ty dasz radę?
To zadanie poprawnie zrobiło tylko 18 proc. uczniów. Sprawdź, czy ty dasz radę? (East News, CKE )

To maturalne zadanie z geografii w wersji rozszerzonej wykonało poprawnie tylko 18 proc. uczniów. Skąd tyle błędnych odpowiedzi? Jak powinno się je wykonać? Sprawdź, czy ty dasz radę je rozwiązać.

spis treści

1. To zadanie poprawnie zrobiło tylko 18 proc. uczniów

W 2023 roku podczas maturalnego egzaminu z geografii w wersji rozszerzonej jedno z zadań okazało się prawdziwą zmorą dla uczniów.

Sprawdzało ono umiejętność, jaką jest analiza zjawisk i współzależności zachodzących w środowisku geograficznym z wykorzystaniem mapy.

To zadanie poprawnie zrobiło tylko 18 proc. uczniów
To zadanie poprawnie zrobiło tylko 18 proc. uczniów (cke.gov.pl)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"Na mapie przedstawiono roczne sumy opadów atmosferycznych w Polsce. Literami A i B oznaczono wybrane obszary.

Wyjaśnij - nawiązując do innego uwarunkowania niż odległość od Morza Bałtyckiego - dlaczego na obszarze oznaczonym literą A występuje inna roczna suma opadów atmosferycznych niż na obszarze B. W odpowiedzi odnieś się do obu obszarów" - tak brzmiało polecenie zadania.

Niestety, jedynie 18 proc. zdających rozwiązało je poprawnie - zdobywając maksymalną liczbę punktów.

2. Jak brzmi prawidłowa odpowiedź?

Czy pytanie było trudne? Zdania na ten temat są podzielone.

W analizie maturalnego arkusza czytamy, że zdarzały się odpowiedzi maturzystów, w których poprawne wyjaśnienie odnosiło się tylko do jednego obszaru, a drugi obszar był pomijany lub wskazywano błędną przyczynę.

Wielu zdających udzieliło także niepopranych odpowiedzi, tracąc punkty.

Zatem jak brzmi poprawna odpowiedź?

Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązania, które znajdziemy w "zasadach oceniania rozwiązań zadań", przygotowanych przez CKE.

"Obszar A leży w strefie cienia opadowego. Chmury deszczonośne, napływające z północnego zachodu, przyczyniają się do powstawania opadów na stokach wzgórz Pojezierza Pomorskiego. Obszar B nie jest oddzielony od Morza Bałtyckiego barierą orograficzną, więc opady są tam wyższe".

"Obszar A ma rzeźbę mało zróżnicowaną / o małych deniwelacjach, która nie 'zatrzymuje' chmur z opadami, przemieszczających się z kierunków północno-zachodnich. Na obszarze B występowanie wzgórz sprzyja kondensacji pary wodnej i - w konsekwencji - występowaniu opadów atmosferycznych".

"Na obszarze A, z powodu jego równinnego ukształtowania, są utrudnione kondensacja pary wodnej i powstawanie opadów orograficznych. Na obszarze B, wraz ze wzrostem wysokości n.p.m., roczna suma opadów atmosferycznych wzrasta".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze