To najrzadszy kolor oczu. Ma go tylko 2 proc. ludzi
Każdy człowiek jest wyjątkowy i tak samo wyjątkowy jest jego kolor oczu. Natura nie lubi plagiatów, dlatego nie ma na świecie dwóch osób o identycznym kolorze tęczówki. Niektórych odcieni jest więcej, a innych mniej. Za najrzadszy kolor oczu uznaje się zielony. Ma go zaledwie od 1 do 2 proc. populacji Ziemi.
1. Od czego zależy kolor oczu?
Kolor oczu zależny jest zarówno od rodzaju, jak i ilości pigmentu znajdującego się w tęczówce. Ważne są proporcje melaniny (czyli czarnego barwnika) oraz stosunek eumelaniny (ciemnobrązowy barwnik) do feomelaniny (barwnik w kolorze żółto-czerwonym).
Zabarwienie tęczówki dziedziczymy po przodkach, ale niekoniecznie rodzicach. Oprócz genów znaczenie ma również grubość tęczówki.
- Wiele genów wpływa na kolor oczu, a głównym z nich jest OCA2. W rzeczywistości 75 proc. wkładu genetycznego pochodzi z tego genu, który zawiera instrukcje dotyczące wytwarzania białka P, znajdującego się w komórkach wytwarzających melaninę pigmentową (melanocyty) - tłumaczy prof. Rick Sturm z University of Queensland Frazer Institute w Brisbane w Australii w rozmowie z thehealthy.com.
2. Jakie kolory oczu występują najczęściej?
Wiemy już, jaki kolor oczu jest najrzadszy. A jaki występuje najczęściej? Brązowy. Może go mieć prawie 80 proc. ludzkiej populacji. Co ciekawe, uważa się, że niegdyś wszyscy ludzie mieli brązowe oczy. Odziedziczyliśmy go więc po praprzodkach. Brązowe zabarwienie oka wynika z dużej zawartości eumelaniny w podścielisku tęczówki.
Na drugim miejscu plasuje się niebieski kolor oczu. To zjawisko nowsze ewolucyjnie. Jak podaje Amerykańska Akademia Okulistyczna, przodkowie osób o niebieskich oczach wywodzą się ze Skandynawii, Irlandii, Niemiec, Anglii oraz Europy Wschodniej.
3. Zielone oczy
Połączenie niebieskiego i piwnego daje zielony pigment. Nie pojawia się on jednak od razu. Każdy noworodek ma bowiem niebieskie lub brązowe oczy, a ostateczny odcień można zaobserwować dopiero po upływie kilku lat.
Za zielony kolor odpowiada niski poziom melaniny. Jest go jednak więcej niż u osób posiadających niebieskie oczy, ale zdecydowanie mniej niż u ludzi z brązowymi oczami. Warto pamiętać, że niewielka ilość melaniny powoduje, że oczy mogą być bardziej wrażliwe na promienie słoneczne, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią ochronę.
Istnieje jeszcze kolor oczu określany jako piwny. To połączenie zieleni i brązu z domieszką żółtego. Taki odcień również występuje rzadko. Ma go ok. 5 proc. populacji na świecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl