Trwa ładowanie...

Dwukolorowe oczy gwiazd. Zobacz kto je ma i czy może być niebezpieczne?

 Dorota Mielcarek
07.08.2019 20:03
Kate Bosworth ma dwukolorowe tęczówki
Kate Bosworth ma dwukolorowe tęczówki (Getty Images)

Mówi się, że oczy są odzwierciedleniem duszy. Co jednak, gdy mają dwa kolory? Heterochromia dotyka tylko 1 proc. populacji. Ludzie, mający dwukolorowe tęczówki są wyjątkowi. Zaglądamy w oczy gwiazdom i pytamy genetyka, czy z heterochromią trzeba udać się do lekarza.

1. Gwiazdy o dwukolorowych oczach

O heterochromii stało się głośno za sprawą gwiazd. Fotoreporterzy, reżyserzy i ludzie prowadzący castingi od razu widzą wyjątkowość osoby, która przed nimi stoi. W Hollywood tą wyjątkową cechą może pochwalić się Olivia Wilde, Benedict Cumberbatch czy Jane Seymour, która podobno dostała rolę dr Quinn właśnie dzięki swoim oczom.

Jane Seymour w serialu "Dr Queen"
Jane Seymour w serialu "Dr Queen" (kadr z serialu)

Sarah McDaniel, podbija świat modelingu dzięki dwóm kolorom tęczówek. Modelka jedno oko ma brązowe, drugie niebieskie. W świecie mody jest to ogromny atut, ponieważ projektanci kochają wyjątkowość i niepowtarzalność. W każdej kampanii reklamowej oczy modelki są dodatkowo "podbite" w Photoshopie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Life is really dope

Post udostępniony przez Sarah (@krotchy)

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Do grona osób z dwukolorową tęczówka można dołączyć także Kate Bosworth, która sama mówi o tym jak o błogosławieństwie: ‘’Jestem wdzięczna za to co mam, uwielbiam moje oczy i lubię jak wszyscy zwracają na nie uwagę. Czasami używam soczewek, ale robię to niezwykle rzadko”.

Kate Bosworth ma heterochromię
Kate Bosworth ma heterochromię

Reżyserzy często używają motywu heterochromii w swoich filmach i serialach. Najlepszym przykładem jest Baran bo Odar, który w netfliksowym The Dark, stworzył postać Claudii Tiedemann. Kobietę widzimy na ekranie jako dziewczynkę, dorosłą kobietę i staruszkę o dwukolorowych oczach. Jest to jej cecha charakterystyczna.

2. Czy trzeba się obawiać heterochromii?

Zapytaliśmy genetyka czy z heterochromią należy udać się do lekarza. - To zależy. Jeśli heterochromia oka jest wadą izolowaną, to nie ma możliwości podjęcia leczenia. Tej wady się nie leczy. Natomiast, warto to sprawdzić i umówić się na wizytę, żeby wyeliminować chorobę, która może wadzie towarzyszyć – mówi Zbigniew Olszański, genetyk.

Często wada ta występuje samoistnie, ale zdarzają się przypadki, gdy jest objawem zespołu wad: - zespół Waardenburga (współtowarzyszące wady: niedosłuch, przebarwienia na skórze, jasne pasmo włosów), - piebaldyzm (plamy na skórze, jasne pasmo włosów), - nerwiakowłóknakowatość (guzy, zmiany kostne, plamy na skórze), - nietrzymanie barwnika.

Heterochromia rzadko zdarza się, że jest to wynik urazu, jakiego płód doznał w macicy matki lub skutek choroby przebytej przed urodzeniem. W późniejszym wieku heterochromia pojawia się na skutek poważnych chorób, np. nowotworów oka (czerniak oka, neuroblastoma), jaskry lub jest to wynik urazu oka.

Benedict Cumberbatch i jego dwukolorowe oczy
Benedict Cumberbatch i jego dwukolorowe oczy (Getty Images)

U zwierząt heterochromia jest często spotyka i dotyka nie tylko psów rasy husky, ale i kotów. Na szczególną uwagę zasługuje angora turecka i japoński kot bobtail.

Heterochromia występuje u kotów
Heterochromia występuje u kotów

Nie ma dowodów na to, że kolor oczu warunkuje cechy charakteru, jednak mówi się, że to osoby o silnych charakterach. Stara litewska legenda mówi, że osoby o różnym kolorze tęczówki były uznawane za potomków wiedźm, które jedno oko miały swoje, a drugie porwanego prawowitego dziedzica.

Olivia Wilde i jej dwukolorowe oczy
Olivia Wilde i jej dwukolorowe oczy (Getty Images)

3. Heterochromia – dwukolorowe oczy

Większość osób posiada parę identycznych oczu, jednak zdarzają się wyjątki. Heterochromia jest wadą wrodzoną objawiającą się dwubarwnością tęczówek. Choć słowo ‘’wada’’ to spore nadużycie, ponieważ osoby mające dwa różne kolory oczu uważają to za oryginalną cechę urody. Dwukolorowe oczy ma tylko 1proc. populacji. To wyjątkowa cecha, która jest dziedziczna. U noworodków nie jest widoczna od razu, ponieważ większość przychodzi na świat z niebieskimi oczami, które z czasem ciemnieją. Około 3. roku życia ilość melaniny jest wystarczająco wysoka, aby zabarwić tęczówkę.

Heterochromia może pojawić się w dorosłym życiu na skutek przebycia poważnych chorób, takich jak nowotwór oka, jaskra lub w wyniku urazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze