Trwa ładowanie...

To imię nosi tylko jedna osoba w Polsce. Od 50 lat nikt tak nie nazwał dziecka

Avatar placeholder
22.12.2023 17:26
Tylko jedna osoba w Polsce ma tak na imię. Co ono oznacza?
Tylko jedna osoba w Polsce ma tak na imię. Co ono oznacza? (Getty Images)

Ponad pół wieku temu jedna dziewczynka w Polsce otrzymała niezwykłe imię - Nelosława. Od tego czasu, to unikatowe imię nie pojawiło się już więcej w rejestrach polskich urzędów stanu cywilnego. Co oznacza imię Nelosława i czy czeka je odrodzenie?

spis treści

1. Zapytanie do Rady Języka Polskiego

Nelosława, choć brzmi niezwykle i nosi znamiona polskiej tradycji, nie znalazła swojego miejsca wśród popularnych imion ostatnich dekad. Pomimo odrodzenia zainteresowania tradycyjnymi, polskimi imionami, Nelosława pozostaje w cieniu. Jej zdrobnienia, takie jak Nela czy Nel, są bardziej znane i częściej spotykane, jednak sama Nelosława wciąż pozostaje w ukryciu.

Profesor Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego, została kilka lat temu poproszona o wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia tego imienia przez urodzoną w 1971 r. Nelosławę. Profesor Cieślikowa przyznała, że Nelosława jest na tyle rzadkim imieniem, że nie znalazło ono swojego miejsca nawet w polskich słownikach.

  • Imię Nelosława należy do wyjątkowych, dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) „-sław (-sława)” był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie - Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie „-o” jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława”) ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy”)" - stwierdziła prof. Cieślikowa.

2. Wyjątkowość i unikatowość Nelosławy

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Dla osoby noszącej to imię, bycie jedyną Nelosławą w Polsce od ponad pół wieku z pewnością może być powodem do dumy. W tle tej historii pozostaje pytanie, czy to imię kiedykolwiek powróci do łask i stanie się częstszym wyborem dla nowo narodzonych dziewcząt w Polsce? Nelosława wciąż czeka na swoje odrodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze