Trwa ładowanie...

Wybrali nietypowe imię. Rada Języka Polskiego: To imię dla psa

Avatar placeholder
29.10.2023 10:38
Nietypowe imię dla dziecka
Nietypowe imię dla dziecka (Pixabay )

Wybór imienia dla dziecka nie zawsze jest prosty. Niektórzy chcą, by ich potomstwo wyróżniało się na tle innych i celowo szukają imion rzadko spotykanych. Rejestracja takiego imienia w urzędzie może jednak przysporzyć kłopotów. Tak było w przypadku imienia Neron.

spis treści

1. Imię Neron

Sytuacja ta miała miejsce w czerwcu 2023 roku i została opisana na oficjalnej stronie Rady Języka Polskiego. Z notatki wynika, iż kierownik Urzędu Stanu Cywilnego we Wrześni zapytała językoznawców o imię Neron. Świeżo upieczeni rodzice chcieli nazwać tak syna. Urzędnicy byli jednak w kropce i postanowili zapytać ekspertów, czy imię może zostać nadane w Polsce.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszym kraju, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić nadania imienia ośmieszającego dziecko, nawet jeśli rodzice będą się upierać.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Rada Języka Polskiego o imieniu Neron

Zobacz film: "Chce zmienić imię dziecka. Nietypowy powód"

W imieniu Rady Języka Polskiego odpowiedzi udzielił polski językoznawca. Prof. Stanisław Dubisz informuje, że imię Neron nie jest ośmieszające, ale nie warto nadawać go dziecku.

"Imię Neron nie ma charakteru ośmieszającego, ale może mieć charakter odstręczający, jeśli weźmiemy pod uwagę, że najbardziej znany nosiciel tego imienia cesarz rzymski Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus Nero), panujący w latach 54–68 n.e., w europejskiej literaturze i sztuce został przedstawiony jako prototyp tchórzliwego tyrana i zwyrodnialca na tronie oraz prześladowca chrześcijan, co w znacznej mierze jest zgodne z faktami historycznymi" - czytamy odpowiedź językoznawcy.

Okazuje się, że to nie jest jedyny argument przemawiający za tym, aby nie nazywać tak dziecka. Imię Neron często bowiem kojarzone jest z psem.

"Niedobre skojarzenia może także budzić fakt, że określenie „Nero” (Neron) funkcjonuje w kulturze użytkowej również jako imię psa i to często psa groźnego, atakującego ludzi i - niejednokrotnie - specjalnie szkolonego do tych celów" - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

Lepiej więc zrezygnować z tak nietypowego imienia. Przypomnijmy, że urzędnicy mogą także odmówić nadania imienia nieprzyzwoitego, zdrobnienia, imienia z błędem ortograficznym, krzywdzącego oraz obraźliwego. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze