Test moczu wykluczy raka prostaty -nowatorskie badanie już w Polsce

Na podstawie testu moczu urolodzy mogą wykryć raka prostaty. Tę nowatorską metodę stosuje się już w Polsce. Według danych z kraju, dziennie na ten typ nowotworu umiera dziesięciu mężczyzn.

  • Badanie moczu, inaczej płynna biopsja prostaty, to badanie genetyczne. Polega na pomiarze w moczu ekspresji dwóch biomarkerów genetycznych.

Polecane wideo:

Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i dokładne. Jest w stanie wykluczyć obecność najbardziej agresywnych postaci raka prostat, z dokładnością 99, 6 proc. - tłumaczy dr Stefan W. Czarniecki, urolog z HIFU CLINIC, Centrum Leczenia Raka Prostaty, pierwszego ośrodka w tej części Europy w którym wykonano to badanie.

Dla kogo badanie?

Jakie nowotwory najczęściej atakują dzieci?

Rak to obok wypadków i zatruć jedna z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci. Każdego roku odnotowuje się w Polsce około 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań....

Badanie zalecane jest mężczyznom z podwyższonym PSA lub po nieprawidłowym badaniu palpacyjnym gruczołu krokowego, u których istnieje podejrzenie bionowotworu prostaty i u których rozważane jest wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji gruboigłowej.

  • Sporo jest takich mężczyzn, którzy mają nieprawidłowe wyniki badań, a dotychczasowe biopsje nie potwierdzają u nich raka prostaty - tłumaczy dr Czarniecki.

Inne metody leczenia raka prostaty

Do tej pory by wykryć raka prostaty stosowano metody tradycyjne. Jednym z nich jest badanie PSA z krwi (antygen prostaty, czyli białko wytwarzane przez komórki prostaty). Badać można także gruczoł przez urologa lub poddać się biopsji gruboigłowej prostaty.

W ostatnich latach w diagnostyce wykorzystuje się także wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty oraz wysoce czułe badanie 4KScore.

Biopsja gruboigłowa

Dr Czarniecki podkreśla, że biopsja gruboigłowa, to inwazyjne, nieprzyjemne obciążone ryzykiem wystąpienia powikłań, badanie.

  • Wśród powikłań biopsji może wystąpić krwiomocz, pojawienie się krwi w stolcu, nasieniu. Objawy mogą utrzymywać się przez wiele tygodni po zabiegu. Ponadto, odnotowany jest wzrost przypadków zaburzenia erekcji, zatrzymania moczu wymagającego założenia cewnika. Może nawet dojść do sepsy – wyjaśnia lekarz.

Rocznie wykonuje się 14-15 tys. tego typu biopsji, ale tylko w 30 - 40 proc. potwierdzona jest obecność raka prostaty. W pozostałych przypadkach badanie jest fałszywie negatywne, nie wykryto nic niepokojącego, choć nowotwór występuje.

Wielu chętnych na test moczu

Pierwsze badanie wykonano 30 sierpnia br. Skorzystało z tej nowatorskiej metody już około 40 pacjentów. W kolejce czeka stu chorych. Tego typu zabiegi wykonuje się USA i w czterech krajach Europy Zachodniej.

 

W Polsce na razie metoda nie jest refundowana. Jej koszt to 1600 zł. W cenie zabiegu jest także usg jamy brzusznej i badanie urologiczne. - Cena wraz z popularnością metody będzie maleć - przyznaje lekarz.

Groźny i cichy zabójca

Rak prostaty to drugi, po raku płuc najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór. Dane liczbowe są przerażające.

Rocznie w Polsce odnotowuje się 8 tys. nowych przypadków, a umiera 4 tys. osób. Dziennie dziesięciu mężczyzn. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 9 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...