Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Najważniejszy etap w życiu dziecka

Chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości było szczęśliwe, umiało poradzić sobie w różnych sytuacjach, zdobyło wykształcenie i założyło rodzinę? Naukowcy już wiedzą, jak to zrobić. Wystarczy, że w ciągu pierwszych trzech lat życia obdarzysz dziecko maksimum czułości i opiekuńczości.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Jak nie zostać nadopiekuńczym rodzicem?
Jak nie zostać nadopiekuńczym rodzicem?

Bardzo łatwo stać się niedopiekuńczą mamą lub tatą. Jak się ustrzec przed takim zachowaniem?

zobacz galerię

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Deleware przeprowadzili długoterminowe badania nad ryzkiem i adaptacją dziecka do warunków społecznych. Chcieli sprawdzić, jak matczyna czułość, którą rozumieli jako reakcję na potrzeby i sygnały wysyłane przez malca w pierwszych trzech latach życia dziecka, wpływa na późniejszą jego egzystencję.

W tym celu poprosili 243 kobiety o udział w analizie. Badania rozpoczęły się po narodzinach ich dzieci.

Cztery razy w ciągu trzech i pół roku amerykańscy naukowcy spotykali się z każdą z kobiet i obserwowali jej kontakt z dzieckiem podczas karmienia i zabawy. Od dzieciństwa, przez okres dorastania i wczesnej dorosłości naukowcy oceniali interakcje dzieci z rówieśnikami. Natomiast, gdy badani miały już 20 i 30 lat, przeprowadzili z nimi rozmowy na temat edukacji i relacji z partnerami. Na podstawie tych wszystkich badań doszli do konkretnych wniosków.

Co się okazało po 30 latach prowadzenia testów?

– Opiekuńczość i czułość, jaką matka daje dziecku już od pierwszych dni życia, jest silnym bodźcem do odnoszenia szeroko pojętego sukcesu w przyszłości, tak jak to było w pierwszych trzech latach życia – mówi Lee Rady z Uniwersytetu w Deleware, współautor badań.

Dzieci obojętnych matek i tych, które nie zajmowały się nimi we wczesnych latach życia, częściej miały w dzieciństwie problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami, odnotowały też gorsze wyniki testów. W dorosłości zaś często osiągały niższy poziom wykształcenia. Miały również kłopoty z wchodzeniem w związki.

Najważniejszy etap w życiu dziecka
Najważniejszy etap w życiu dziecka (Źródło: 123rf)

Z kolei te dzieci, które doświadczyły opieki matki, łatwiej odnajdywały się w społeczeństwie, zarówno w przedszkolu, jak i na studiach. Ich kontakty z rówieśnikami były bardziej emocjonalne, zaangażowane i lojalne.

– Mimo że badania zostały przeprowadzone na grupie matek i dzieci żyjących ubogo, jesteśmy pewni, że wyniki odnoszą się także do rodzin bez trudności finansowych – komentuje Raby. Dodaje też, że wcześniej również przeprowadzał badania, których wyniki sugerują, że brak matczynej opieki i czułości może spowodować negatywne skutki społeczne i naukowe.

 

Dodatkowo, badania ekspertów z Minnesoty i Deleware pokazują, że skutki czułości lub jej braku nie zanikają. Nieokazywanie opiekuńczości tak samo wpływa na 32-latka, jak na małe dziecko i nastolatka. Warto więc zawsze troszczyć się o swoje dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.