Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Najważniejszy etap w życiu dziecka

 Ewa Rycerz
07.01.2020 09:30
Najważniejszy etap w życiu dziecka
Najważniejszy etap w życiu dziecka (Źródło: 123rf)

Chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości było szczęśliwe, umiało poradzić sobie w różnych sytuacjach, zdobyło wykształcenie i założyło rodzinę? Naukowcy już wiedzą, jak to zrobić. Wystarczy, że w ciągu pierwszych trzech lat życia obdarzysz dziecko maksimum czułości i opiekuńczości.

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Deleware przeprowadzili długoterminowe badania nad ryzkiem i adaptacją dziecka do warunków społecznych. Chcieli sprawdzić, jak matczyna czułość, którą rozumieli jako reakcję na potrzeby i sygnały wysyłane przez malca w pierwszych trzech latach życia dziecka, wpływa na późniejszą jego egzystencję.

W tym celu poprosili 243 kobiety o udział w analizie. Badania rozpoczęły się po narodzinach ich dzieci.

Cztery razy w ciągu trzech i pół roku amerykańscy naukowcy spotykali się z każdą z kobiet i obserwowali jej kontakt z dzieckiem podczas karmienia i zabawy. Od dzieciństwa, przez okres dorastania i wczesnej dorosłości naukowcy oceniali interakcje dzieci z rówieśnikami. Natomiast, gdy badani miały już 20 i 30 lat, przeprowadzili z nimi rozmowy na temat edukacji i relacji z partnerami. Na podstawie tych wszystkich badań doszli do konkretnych wniosków.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Co się okazało po 30 latach prowadzenia testów?

– Opiekuńczość i czułość, jaką matka daje dziecku już od pierwszych dni życia, jest silnym bodźcem do odnoszenia szeroko pojętego sukcesu w przyszłości, tak jak to było w pierwszych trzech latach życia – mówi Lee Rady z Uniwersytetu w Deleware, współautor badań.

Dzieci obojętnych matek i tych, które nie zajmowały się nimi we wczesnych latach życia, częściej miały w dzieciństwie problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami, odnotowały też gorsze wyniki testów. W dorosłości zaś często osiągały niższy poziom wykształcenia. Miały również kłopoty z wchodzeniem w związki.

Z kolei te dzieci, które doświadczyły opieki matki, łatwiej odnajdywały się w społeczeństwie, zarówno w przedszkolu, jak i na studiach. Ich kontakty z rówieśnikami były bardziej emocjonalne, zaangażowane i lojalne.

– Mimo że badania zostały przeprowadzone na grupie matek i dzieci żyjących ubogo, jesteśmy pewni, że wyniki odnoszą się także do rodzin bez trudności finansowych – komentuje Raby. Dodaje też, że wcześniej również przeprowadzał badania, których wyniki sugerują, że brak matczynej opieki i czułości może spowodować negatywne skutki społeczne i naukowe.

 

Dodatkowo, badania ekspertów z Minnesoty i Deleware pokazują, że skutki czułości lub jej braku nie zanikają. Nieokazywanie opiekuńczości tak samo wpływa na 32-latka, jak na małe dziecko i nastolatka. Warto więc zawsze troszczyć się o swoje dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze