Trwa ładowanie...

Technologia Java. Język programowania

Avatar placeholder
08.02.2021 10:34
Technologia Java. Język programowania
Technologia Java. Język programowania (GettyImages)

Java to jeden z najpopularniejszych na świecie języków programowania. Jak powstał i czym się wyróżnia?

spis treści

1. Technologia Java. Co to jest?

Java to język programowania i platforma do tworzenia oprogramowania komputerowego. Historia powstania Javy bierze początek w 1991 roku. Głównym pomysłodawcą technologii był James Gosling, kanadyjski programista i informatyk.

Pracując dla firmy Sun Microsystems, Gosling wraz ze swoim zespołem postanowił stworzyć nowy, prosty język, który mógłby być uruchamiany na wielu platformach z różnymi parametrami.

Początkowo język zyskał nazwę Oak (dąb), ale później Gosling zmienił zdanie i nadał technologii nazwę „Java” na cześć swojego ulubionego gatunku kawy. Stąd w logo technologii pojawiała się filiżanka z kawą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pierwsza publiczna implementacja Java 1.0 w została wydana w 1996 roku. Dzisiaj Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Korzysta z niego ponad 9 mln programistów.

Jak nauczyć dziecko mądrego używania technologii cyfrowej? Skorzystaj z darmowej pomocy najlepszych specjalistów
Jak nauczyć dziecko mądrego używania technologii cyfrowej? Skorzystaj z darmowej pomocy najlepszych specjalistów

Logiczne myślenie, kreatywność, praca w grupie, zachowanie w internecie, tworzenie grafik i filmów –

przeczytaj artykuł

2. Jak działa Java?

Podstawowe koncepcje Java zostały przejęte z języka Smalltalk oraz C++. Ze Smalltalka wykorzystano koncepcję zarządzania pamięcią oraz pomysł maszyny wirtualnej. Natomiast znaczna część składni oraz słów kluczowych pochodzi z C++. Autorzy Java zrezygnowali jednak ze skomplikowanych i niewygodnych elementów, jak operacje na wskaźnikach, wielokrotne dziedziczenie oraz przeciążenie operatorów.

Java jest językiem zorientowanym obiektowo. Oznacza to, że podstawową koncepcją w niej występującą są obiekty. Jedną z najważniejszych cech języka Java jest silne typowanie, co z kolei oznacza, że wyrażenia mają ustalony typ danych i nie mogą być zmieniane w czasie działania programu. To zapobiega wystąpieniu nieoczekiwanych błędów, dzięki czemu sam kod staje się łatwiejszy w utrzymaniu.

Autorzy języka Java określili kilkanaście kluczowych koncepcji swojego języka. Najważniejsze z nich to:

  • obiektowość;
  • dziedziczenie;
  • niezależność od architektury;
  • sieciowość i obsługa programowania rozproszonego;
  • niezawodność i bezpieczeństwo.
Cud? Nie, technologia
Cud? Nie, technologia

Z pobłażaniem, ale i domieszką podziwu patrzymy na to, jak nasze dzieci radzą sobie z tabletami, zmieniając

przeczytaj artykuł

3. Maszyna wirtualna Java. Co to jest?

Podstawą działania każdego programu napisanego w Javie jest wirtualna maszyna – Java Virtual Machine (JVM). Wielu ekspertów uważa, że właśnie to narzędzie stoi za wielkim sukcesem całej platformy. Bez zainstalowania wirtualnej maszyny, nie będziemy w stanie uruchomić żadnej aplikacji, napisanej w języku Java.

W praktyce wirtualna maszyna Javy to zestaw aplikacji napisanych na tradycyjne urządzenia i systemy operacyjne. Tworzą one środowisko zdolne do wykonywania kodu bajtowego Javy. Aplikacje zapewniają również „odśmiecanie” pamięci, obsługę wyjątków oraz bibliotekę standardową.

Z czasem do aplikacji Java zaczęto dodawać kompilatory, które służą do automatycznego tłumaczenia kodów napisanych w innych językach programowania. Dzięki temu Java może kompilować wiele istniejących języków do postaci kodu bajtowego maszyny wirtualnej.

Szacuje się, że na całym świecie 10 mld urządzeń, w 1 mld komputerów, jest wyposażonych w JVM.

Jak zainteresować dziecko nowymi technologiami?
Jak zainteresować dziecko nowymi technologiami?

Psychologowie i pedagodzy prześcigają się w wyliczaniu negatywnych skutków nadmiaru telewizji czy gier

przeczytaj artykuł

4. Język programowania Java. Zastosowanie

Język Java wiele razy próbowano zamienić na nowsze technologie, jednak żadna z nich nie była równie użyteczna. Dzisiaj z Java korzystają najwięksi giganci internetu.

Java wykorzystywana jest głównie do tworzenia oprogramowania i aplikacji internetowych, takich jak na przykład Gmail.

Z Javy korzysta także duża ilość witryn internetowych, jak Amazon oraz Netflix. Technologia również jest szeroko stosowana w grach i programach komputerowych.

5. Jak się nauczyć programować Java?

Ze względu na dużą popularność technologii, programiści Javy są jedni z najlepiej opłacalnych i najbardziej pożądanych na rynku pracy. Dlatego też język Javy jest wykładany nie tylko na uniwersytetach, czy specjalistycznych kursach. W wielu krajach podstawy Java są obowiązkową częścią szkolnego programu nauczania w ramach informatyki.

Back to school: jakie akcesoria technologiczne przydadzą się w szkole?
Back to school: jakie akcesoria technologiczne przydadzą się w szkole?

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 już coraz bliżej. Z tej okazji warto pomyśleć nie tylko nad standardową

przeczytaj artykuł

Czy nauczenie się języka Java jest trudne? Wielu informatyków podkreśla, że jedną z największych zalet Javy jest właśnie jej prostota. Język od początku był projektowany tak, aby był łatwy w użyciu. Java jest uznawany za język programowania o średnim poziomie trudności.

Jest wiele rozwiązań, które ułatwiają początkującym programistom pracę. Ze względu na to, że Java jest zorientowana obiektowo, można w niej tworzyć programy modułowe. Raz napisany kod może być używany ponownie.

Java zawiera też wiele wbudowanych bibliotek z gotowymi rozwiązaniami. Bardzo często stworzenie kodu w Java wymaga napisania znacznie większej liczby linijek niż w przypadku innych języków programowania. Nie jest to jednak minus, tylko zaleta, ponieważ dzięki temu łatwiej jest namierzyć, co powoduje jakiś problem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze