Dziś każdy zna te imiona. Zostały zmyślone przez pisarzy
Rodzice kierują się różnymi motywacjami w wyborze imienia dla dziecka. Czasem przemawia przez nich tradycja, innym razem oryginalność. Są jednak też i tacy, którzy inspiracji szukają w dziełach literackich.
1. Imiona wymyślone przez artystów
Niektórzy decydują się nazwać dziecko na cześć ulubionego bohatera z filmów lub książek. Choć niektórych może to dziwić, nie od dziś zwracamy się ku twórczości innych, by znaleźć idealne imię dla pociechy. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że imię, które zostało utrwalone w kulture, zostało stosunkowo niedawno wymyślone przez pisarza czy poetę.
Dziś te imiona nikogo nie zaskakują, wręcz uznawane są za tradycyjne. Kiedyś jednak nie istniały i były jedynie wytworem umysłów pisarzy. O jakich imionach mowa?
1.1. Kordian
To męskie imię zostało stworzone przez Juliusza Słowackiego. Pochodzi od łacińskiego słowa cordis, czyli serce i ma oznaczać "dającego serce". Tytułowy bohater dramatu, Kordian, kierował się uczuciami, co dramaturg pragnął podkreślić wymyślonym przez siebie imieniem.
1.2. Grażyna
Imię szalenie popularne w naszym kraju jest wymysłem Adama Mickiewicza. Grażyna to tytułowa bohaterka poematu z 1823 roku, a samo imię pochodzi od litewskiego słowa "graži", czyli piękna.
1.3. Miranda
Po raz pierwszy imienia użył William Shakespeare w dramacie "Burza".
1.4. Malwina
Po raz pierwszy to imię pojawiło się w XVIII wieku w "Pieśniach Osjana" autorstwa Jamesa Macphersona, później wykorzystał je Ludwik Kropiński. Z czasem popularność Malwiny zaczęła rosnąć - w latach 80-tych uważano je za rzadkie, ale w 2009 roku znalazło się na 48. miejscu najpopularniejszych imion żeńskich.
1.5. Wanda
Takie imię miała nosić córka króka Kraka, jednak zanim użył go Wincenty Kadłubek, nikt wcześniej o nim nie słyszał, stąd przypuszczenie, że zostało wymyślone przez kronikarza. Ma pochodzić od słowa "węda", czyli wędka, gdyż "uroda Wandy łowiła rycerzy".
1.6. Wanesa
Wanesa to pierwsze sylaby imienia i nazwiska Esther Vanhomrigh, przyjaciółki pisarza Jonathana Swifta, który jest autorem doskonale wszystkim znanych "Podróży Guliwera".
1.7. Pamela
Żeńskie imię powstało w XVI wieku na potrzeby poematu "Arkadia" autorstwa Philipa Sidneya.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl